18.07.2022

Milan Lasica by mal dnes 82 rokov

Milan Lasica * 3.2.1940 - † 18.7.2021 Tento výnimočný človek sa zapísal do histórie slovenského umeleckého života ako herec, humorista, textár, režisér, dramatik, spisovateľ, moderátor, prozaik a spevák. Dnes by mal 82 rokov.

Narodil sa 3. februára 1940 vo Zvolene, neskôr sa rodina presťahovala do Bratislavy, kde strávil takmer celý svoj život. Vyštudoval dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Už počas štúdia v roku 1959 začal spolupracovať s Júliusom Satinským. Spolu na svoju scénu aplikovali moderný slovenský humor, ktorý sa odchýlil od lacného, lascívneho poňatia zábavy.

Ich podanie zábavy sa opieralo o intelektuálne satirické ponímanie diania v spoločnosti a situácií z bežného života. Rozsah ich tvorby bol veľmi pestrý, scénky, dialógy, hry... Od roku 1966 vystupovali v Divadle na korze až do pookupačných čias (1970), kedy Divadlo zatvorili a činnosť humoristov Lasicu a Satinského dostala stopku.

Prešli teda na Moravu a začali vystupovať v divadle Večerní Brno. Ani tu im však tajní z Bezpečnosti nedali pokoj a tak po dvoch rokoch boli prinútení prejsť späť do Bratislavy kde v operete Novej scény mali na starosti komediálne poňatie hudobných inscenácií.

Od roku 1978 sa Lasica a Satinský stali členmi činohry Novej scény. Vzniklo tak Štúdio S (neskôr Divadlo (L+S), kde začali opäť vystupovať so svojimi autorskými inscenáciami a kabaretnými humoristickými programami.
 
satinsky
Miesto posledného odpočinku Júliusa Satinského na Ondrejskom cintoríne v Bratislave, foto Pavel Ondera
Počas Nežnej revolúcie vystupoval so svojimi prejavmi Milan Lasica na verejnosti zhromaždenej na námestiach a taktiež aj v Štúdiu S, kde si pozýval významné osobnosti politiky a kultúry, pravda najmä tých, ktorí sa pridávali na stranu verejnosti, požadujúcej zmeny vo vláde a v spoločnosti.

Štúdio L+S
Po samostatnosti Slovenskej republiky za vlády Vladimíra Mečiara to Štúdio L+S nemalo jednoduché. Na jeho doskách sa opäť objavila politická satira, tentoraz už s víziou slobodného prejavu a vyjadrovania vlastných názorov. Žiaľ, nebolo tomu celkom tak, čoho je svedkom Milan Markovič, ktorý si skutočne v prípade otvorenej kritiky vládnucej strany servítku pred ústa nebral. A tak režim (demokraticky) zasiahol a zrušil jeho program, čo viac, dostal zákaz aj vystupovať v televízii a musel opustiť Bratislavu.

Ďalšia rana zasiahla majstra Lasicu krátko po Vianociach 29. decembra roku 2002, kedy zomrel jeho dlhoročný súputnik Julo Satinský. Vystupovali spolu viac ako 43 rokov.
 
lasica
Miesto posledného odpočinku Milana Lasicu na cintoríne Slávičie údolie v Bratislave, foto Pavel Ondera
O necelých dvadsať rokov neskôr 18.7. 2022 ho do večnosti nasledoval Milan Lasica. Zomrel pri klaňačke po odspievaní skladby Ja som optimista počas výročného koncertu skupiny Bratislava Hot Serenades dňa 18.7.2021

Miesto posledného odpočinku
Po skone Jula Satinského uložili jeho ostatky do urnového hrobu na Ondrejskom cintoríne, ktorý patrí medzi kultúrne pamiatky a uloženie zosnulých podlieha schváleniu. Satinský vyrastal na Dunajskej ulici, teda v tesnom susedstve Ondrejského cintorína. Podobne majster Lasica býval na Dostojevského rade, ktorý je rovnako v susedstve. Verejnosť preto logicky predpokladala, že svoje miesto tu nájde aj pán Lasica po boku svojho kamaráta Jula Satinského. Nestalo sa tak a ostatky Milana Lasicu rodina uložila do rodinného hrobového miesta na Slávičom údolí v sektore 13.

Ničmenej, obaja (Lasica a Satinský) sa opäť stretli aspoň symbolicky na Filmovom chodníku slávy, ktorý sa nachádza na Laurinskej ulici pred Divadlom Pavla Országha Hviezdoslava.
 
chodnik slavy
Obaja sa opäť stretli aspoň symbolicky na Filmovom chodníku slávy, foto Pavel Ondera
Osobný život
Milan Lasica sa oženil so Zorou Kolínskou, keď mal 22 rokov. Manželstvo nevydržalo dlho, niečo málo cez osem rokov. Druhýkrát bol ženatý od roku 1980 s Magdou Vášáryovou, herečkou, političkou a diplomatkou. Ich manželstvo trvalo viac ako 40 rokov. Spolu majú dve dcéry Hanku a Žofiu. Lasica bol členom Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania.

Pozrite si fotogalériu pod článkom
 

Zdroj: https://www.pametnaroda.cz/cs https://sk.wikipedia.org/wiki/Milan_Lasica

Pripravil Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo
publikované na portáli SP net 07. 2022
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku