18.05.2020

Kanárske ostrovy, San Bartolomé de Tirajana.

Súostrovie sopečného pôvodu leží približne 100 km severozápadne od pobrežia Afriky. Žije tam takmer dva milióny obyvateľov. Metropolami sú Santa Cruz de Tenerife a Las Palmas de Gran Canaria. Obyvateľstvo tvoria Mauri, Arabi, černosi a aj náš spolupracovník Martin Smolen z Gran Canaria Travel. Dnes nám predstaví  zaujímavý kostol, ktorý je v obci Juan Grande (San Bartolomé de Tirajana). Nachádza sa na mieste pôvodného kostola z roku 1691. Tento bol do dnešnej podoby prestavaný na konci 18. storočia.

Kostol je zasvätený patrónke Panne Márii Guadalupskej (Neustra Senora de Guadalupe aj Virgen de Guadalupe). Za zmienku stojí krásny strop z miestnych borovíc. Kostol je súčasťou usadlosti Finca Condal, ktorá je dnes múzeom, ale pôvodne hlavným sídlom Grófov de la Vega Grande de Guadalupe.

 

Finca Condal Vega Grande je historická nehnuteľnosť na východnom pobreží ostrova Gran Canarie v Juan Grande. Tento architektonicky zaujímavý komplex s rozlohou viac ako 20 000 m2 kombinuje kostol, obytné budovy, záhradu, námestie a nádvorie v dobrej harmónii. Medzi hlavné časti komplexu patria kostol Nuestra Señora de Guadalupe, Plaza de Nuestra Señora de Guadalupe, kaštieľ, vínna pivnica, degustačná sála, banketová sála, olivová záhrada a palmová záhrada.

 

V areáli je vybudované múzeum mapujúce život Vega Grande de Guadalupe. V interiéri je okrem obrazov s portrétmi  aj historická expozícia predstavujúca život na farme. Veľká časť múzea sa venuje vplyvu rodu na ostrov a jeho výhodám pri vývoji ostrova Gran Canaria.

 

Súčasťou komplexu je aj múzeum s pozostatkami významných osobností.

 

V podlahe (č.1) - Pedro del Castillo y Bethencourt (+1844) - prebendár katedrály v Las Palmas.

 

Na obrázku (č. 2) - Fernando del Castillo Ruíz de Vergara Bethencourt y Amoreto (1774 - 1819). V roku 1800 dedí titul ako III. gróf de la Vega Grande de Guadalupe (1774 - 1819). Svoje dedičstvo rozšíril o farmu v Cabo Verde na severe Gran Canarie, pozemky na pobreží Lairaga, farmu San Ignacio v Jinámare a vodné zdroje v Palmital de Guía. Dal nový impulz poľnohospodárskej činnosti grófskej rodiny, otvoril a upravil cesty, začal s prácami na budovaní obydlí pre osadníkov a rozvinul ostrovný obchod s produktmi svojich fariem.
 

Gran Canarie
Pozostatky

 

Rod de la Vega Grande de Guadalupe je najvýznamnejším šľachtickým rodom na Gran Canarii. Patrí im veľká časť územia, napríklad aj letoviská na juhu ostrova sa nachádzajú na ich pozemkoch. Okrem toho stoja za množstvom charitatívnych projektov a vzdelávacích projektov pre mládež.

 

Alejandro del Castillo y Bravo de Laguna, IX. gróf de la Vega Grande de Guadalupe, ktorý "vládol" v súčasnosti, a stál v podstate za všetkými rozvojovými projektmi na juhu ostrova zomrel tento rok 2. mája.

 

Najstaršie pozostatky (v stene, č.3) - Francisco Amoreto y Manrique de Lara (+1733) - o ňom vieme len toľko, že to bol vojak španielskej armády.

 

Ak sa rozhodnete tento kút Gran Canaria navštíviť, nevynechajte aj toto mauzóleum.

 

Kontaktovať môžete aj nášho spolupracovníka:
Martin Smolen
GRAN CANARIA TRAVEL
Calle Carmen Bordón López 34
ES-35107 Juan Grande
Las Palmas, España

Tel.: +34 635 232 849
Whatsapp: +34 635 232 849
E-mail: info@grancanariatravel.es

Podporte náš článok
Fotogaléria k článku