Zaujala by vás výstava z oblasti pohrebníctva?

01.07.2011

jún 2011

Podnikanie v oblasti pohrebníctva je biznis ako ktorýkoľvek iný. Na jednej strane stojí poskytovateľ služieb a dodávateľ produktov, na druhej odberateľ. Ak sa jedná o automobily, koná sa jedna výstava za druhou, podobne je to v prípade kvetín, stavebníctva alebo poľnohospodárskej techniky. Málokto si však uvedomuje, že pohrebníctvo dnes už nie je zastaralým, jednoduchým systémom, kedy sa podľa jedného mustru rozlúčime so zosnulým, vyberieme si jeden z dvoch dostupných typov pomníkov a na ne dáme tri rôzne kahance od toho istého výrobcu. Pohrebníctvo dnes je rozmanitým odvetvím, ktoré k sebe priťahuje činnosti, produkty, materiály i spôsoby ich spracovania, doplnky, ozdoby, služby, ktoré z neho robia špecifický obor, cez ktorý prejde raz každý z nás. Výstavy so zameraním na pohrebníctvo prebiehajú v Európe už desaťročia. Naša mladá republika si na ich obsah ešte len zvyká. Preto bola táto otázka v ankete len takou lastovičkou pri prieskume verejnej mienky.

i_966430

 

Tentoraz sa do ankety zapojilo 123 účastníkov, čo je náš mesačný priemer hlasujúcich v anketách. Jednoznačne kladne sa vyjadrilo 71 návštevníkov, s váhavosťou 33 a návštevu podobnej výstavy rezolútne odmietlo 19 hlasujúcich.

Myslíme si, že výstava poriadaná na našom území by podľa tejto vzorky bola úspešná. Ľudia, ktorí sa vyjadrili s prihliadnutím na možnosť „pravdepodobne“, nezavrhujú víziu o veciach, ktoré len prídu an-block ako to urobila málo početná skupina hlasujúcich so svojím NIE.

Čo dodať k hodnoteniu? Hádam len to, že občania Slovenska majú v oblasti pohrebníctva ešte stále dosť predsudkov, ktoré pramenia z minulosti a z obavy, že sa jedná o veci, ktoré sú v živote človeka nepríjemným zážitkom, udalosťou. Myslia si, že s odchodom blízkeho sa treba vysporiadať čím skôr a v skrytu duše, v tichu vlastného žialu. Musíme pripomenúť, že kult smrti, posmrtného života, spomienky na našich drahých zosnulých, je vo vyspelej Európe v úplne inej polohe.

Cintoríny sú oázami pokoja, samotné miesta posledného odpočinku nedotknuteľnými priestormi, čo v ich krajinách rešpektujú všetky vrstvy obyvateľstva. Ako sa bude situácia vyvíjať u nás, uvidíme v nasledujúcich rokoch.

Späť na prehľad ankiet

Podporte náš článok