Mesto zafinancovalo obnovu domu smútku

01.11.2013

Investícia 200 tisíc do Národného cintorína

Moderné zariadenie obradnej miestnosti zahŕňa nový katafalk s posuvnou mechanikou, nové lavice s operadlami pre 72 ľudí, osvetlenie, ozvučenie, ako aj stenu s televízormi na hlbšiu rozlúčku s pozostalými.


martin_0155
Orientačný plán Národný cintorín
MARTIN 1. novembra (SITA) – Dom smútku na Národnom cintoríne v Martine vynovili za približne 200-tisíc eur a dnes slávnostne sprístupnili. Od pondelka v ňom opäť bude možné vykonávať aj smútočné obrady, vynovená budova i toalety budú bývať otvorené v pracovných dňoch od 7:00 do 15:30. „Som rád, že Dom smútku v Martine je už konečne dôstojný a miesto posledného odpočinku a pocity pozostalých už nebude rušiť katastrofálny stav tejto budovy. Vďaka komplexnej rekonštrukcii sa budova domu smútku zmenila zásadným spôsobom. Vstup už nie je od cesty, to znamená, že obrady už nerušia prechádzajúce autá. Naopak, vstup od cintorína, kadiaľ sa po novom do domu smútku vchádza, ponúka pohľad do vnútra Národného cintorína a na stromovú aleju, ktorý určite prispeje k pietnej atmosfére obradov,“ povedal martinský primátor Andrej Hrnčiar.


martin_0120
Hviezdoslav, foto ondera
Moderné zariadenie obradnej miestnosti zahŕňa nový katafalk s posuvnou mechanikou, nové lavice s operadlami pre 72 ľudí, osvetlenie, ozvučenie, ako aj stenu s televízormi na hlbšiu rozlúčku s pozostalými. V prípade obradu s väčšou účasťou pozostalých je možné využiť televízor, ktorý je umiestnený na budove zvonku a vďaka ktorému uvidia priebeh obradu aj tí, ktorí sa do domu smútku už nezmestia. V dome smútku vymenili aj okná a vzduchotechniku, zrekonštruovali vykurovanie a steny obložili prírodným kameňom prípadne jeho imitáciou. Pribudli aj verejné sociálne zariadenia, ktoré budú k dispozícii nielen počas obradov, ale aj návštevníkom cintorína.

Na potrebu rekonštrukcie martinského domu smútku poukázal aj výsledok elektronického prieskumu verejnej mienky, ktorý mesto organizovalo ešte začiatkom roka 2012. Téma výstavby nového alebo rekonštrukcie existujúceho domu smútku sa vtedy dostala medzi top šesť tém, o ktorých Martinčania hlasovali. Dvestotisícovú rekonštrukciu financovalo mesto z vlastného rozpočtu.

Zdroj SITA © Slovenské pohrebníctvo

Späť na prehľad správ

Fotopríloha k článku

Podporte náš článok
Fotogaléria k článku