11.08.2020

Humanitárna pomoc pre Libanon

V reakcii na minulotýždňové tragické udalosti v Bejrúte Slovenská republika poskytla Libanonu humanitárnu pomoc a tiež finančný príspevok 100-tisíc eur.

Dnes, 11. augusta odletel do Bejrútu vládny špeciál AirbusA319 s vyše 6-tononovou zásielkou. „Do Libanonu dopravíme náklad zdravotníckeho materiálu, potravín a liekov, čo sú komodity, ktoré obyvatelia ťažko skúšaného Bejrútu potrebujú momentálne najviac,“ spresnil minister vnútra Roman Mikulecs tým, že let vládneho špeciálu potrvá vyše troch hodín. Zároveň vyzdvihol profesionálnu prácu koordinačného tímu podieľajúceho sa na kompletizácii humanitárnej pomoci.

Realizácia tejto pomoci je výsledkom koordinácie rezortov vnútra, zahraničných vecí, obrany a zdravotníctva. „Osud zranených nám nie je ľahostajný a chceme priložiť pomocnú ruku k dielu. V tejto humanitárnej pomoci budú primárne zahrnuté lieky proti bolesti, infúzna terapia, obväzy či vaty. Ide o lieky a zdravotnícky materiál na ošetrovanie a liečbu zranených v hodnote približne 45 000 eur,“povedala Jana Ježíková, štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR.

Súčasťou nákladu sú aj dve tony trvanlivých potravín, ktoré poskytla organizácia Človek v ohrození a ďalší zdravotnícky materiál od Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety.

Finančná pomoc vo výške 100 000 eur z rozpočtu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR je určená Libanonskému humanitárnemu fondu, ktorý spravuje Humanitárna agentúra OSN (OCHA). Ide o spoľahlivého medzinárodného partnera s dobrou znalosťou miestnych pomerov, ktorý dokáže efektívne mobilizovať finančné zdroje a zabezpečiť pomoc operatívne a tam, kde je najviac potrebná.

„Slovensko súcití s ťažko zasiahnutým libanonským obyvateľstvom a svoju solidaritu vyjadruje konkrétnou materiálnou i finančnou humanitárnou pomocou. Veľmi si vážim snahu pomôcť Bejrútu zo strany slovenskej verejnosti, ako aj mimovládnych organizácií, ktoré organizujú finančné zbierky a zároveň prispeli cenným materiálom do aktuálne zasielanej pomoci,“ uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Tlačová správa, tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra, Mgr Barbara Túrosová, riaditeľka © Slovenské pohrebníctvo
publikované na portáli SP net 08. 2020

Späť na prehľad správ

Kliknutím na obrázok nižšie otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalšie fotografie
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku