Aktuálne po zasadaní krízového štábu

24.03.2020

Distribúcia ochranných pomôcok

Aktualizované 27.3 2020 o 12:20
 
Na tlačovej besede Predsedu vlády SR sme sa dozvedeli, že včerajším dňom sme prekročili hranicu vyše tisíc testov denne. Štátne laboratóriá vykonali 960 testov a súkromné 60.

Ako informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí, v rámci zvýšeného testovania zachytili včera laboratóriá 43 pozitívnych výsledkov. Celkový počet nakazených na Slovensku tak dosiahol 269 ľudí, z toho dvaja sa už z nákazy vyliečili.

Jeden z pozitívne testovaných pracuje ako vodič rozvážajúci potraviny a pohyboval sa po veľkom území Slovenska. Až teraz sa ukáže účinnosť novoprijatého zákona o sledovaní pohybu mobilným operátorom. Mali by teraz osloviť všetky osoby s ktorými potencionálne mohol prísť do styku a vyzvať ich k účasti na testovaní voči nákaze Covid 19.

Pri cene takmer 50,-€ za jeden test a pri vykonaní 3 000 testov denne sa dostaneme na sumu 150 tisíc eur, toľko nás bude stáť jeden deň testovania. Premiér však zároveň dodal, že výpadok v ekonomike spôsobený touto krízou stojí Slovensko denne 70 miliónov euro. Je teda pre našu krajinu kľúčové zachytiť čo najviac pozitívne testovaných a taktiež pomôcť zamestnávateľom opäť rozbehnúť prevádzky, výrobu s tými otestovanými, ktorí mali negatívny výsledok.
 

Aktualizované 26.3 2020 o 13:50
 
Úrad verejného zdravotníctva eviduje k dnešnému ránu (za včerajší deň) celkovo 226 nakazených, pričom počet pozitívnych prípadov stúpol o 10. Ďalších 325 vzoriek bolo negatívnych, pričom celkovo v Slovenskej republike evidujeme 4 525 negatívnych prípadov.

Vláda spolu s krízovým štábom uzavrela zásadnú dohodu čím sa zvýši počet testovaných na Slovensku. Pred každou nemocnicou v okresnom meste by malo pribudnúť odberné miesto a testy budú vykonávať jak štátne tak aj súkromné laboratória.

Denne by sa tak malo otestovať vyše 3 000 ľudí, ktorých by mali na test odporučiť ich lekári.
 

Aktualizované 25.3 2020 o 12:20
 
Ku 24 hodine 24.3. pribudlo 12 chorých, spolu je na Slovensku 216 pacientov s ochorením Covid 19.

V noci sa podarilo vďaka letke MV SR priviesť na Slovensko zásielku respirátorov FFP3 v počte 100 tisíc kusov. Zásielka bola zanechaná spoločnosťou DHL na letisku v Istanbule.

Respirátory sú určené pre zdravotníkov, ktorí prichádzajú ako prví do styku s možnými nakazenými osobami.
 
Respirátor FFP3
Respirátor FFP3 viac foto v prílohe článku
Aktualizované 24.3 2020 o 19:40
 
Na Slovensko dnes dorazilo 2,5 milióna kusov jednorazových ochranných rúšok, 50-tisíc kusov testerov, 20-tisíc kusov ochranného oblečenia a 25-tisíc kusov ochranných okuliarov. "Som veľmi rád, že na Slovensko do skladov Ministerstva vnútra SR a skladov Štátnych hmotných rezerv v Slovenskej Ľupči dnes v kamiónoch v najbližších chvíľach dorazí toľko potrebný zdravotnícky materiál, ktorý bude následne distribuovaný tam, kde je to najviac treba," povedal minister vnútra Roman Mikulec. Rovnako sa na palube lietadla nachádzal dar od súkromnej spoločnosti v podobe ďalšieho pol milióna rúšok, 50-tisíc kusov testerov, 20-tisíc kusov ochranného oblečenia a 25-tisíc kusov ochranných okuliarov.

Viac priamo na stránke MV SR

Relevantné informácie o distribúcii ochranných pomôcok a materiálov nájdete najskôr na Úrade verejného zdravotníctva, kontakty podľa toho pod ktorý úrad patríte nájdete tu: http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=4085:covid-19-posilujeme-infolinky&catid=250:koronavirus-2019-ncov&Itemid=153

 
Aktualizované 24.3 2020 o 11:10
 
Po včerajšom zasadaní krízového štábu a rokovaní Vlády informovali dnes predstavitelia SR o ich obsahu. Hlavný hygienik Mikas upresnil počet pozitívne testovaných na ochorenie. Ku 24 hodine 23.3. pribudlo 19 chorých, spolu je na Slovensku 204 pacientov s ochorením Covid 19.

Opäť bola verejnosť uistená, že ochranné pomôcky a potrebný zdravotný materiál smeruje na Slovensko, k ich distribúcii sa pristúpi prakticky okamžite a zabezpečovať ju bude Ministerstvo zdravotnítva.

Z prijatých opatrení na zamedzenie šírenia choroby budú všetky doteraz otvorené predajne v nedeľu zatvorené, prebehne v nich sanitárny deň. Ďalším opatrením je vyčlenenie času kedy si môžu nakúpiť občania starší nad 65 rokov a to od 09 hodiny do 12 hodiny doobeda. Vtedy by ostatní občania nemali nakupovať aby sa zmenšilo riziko nákazy tých najohroženejších. Opatrením ÚVZ SR sa nariaďuje nosiť rúško všade mimo svojho vlastného ubytovacieho priestoru, pri vytvorení radu napríklad pred obchodom alebo lekárňou musia občania dodržiavať minimálne dvojmetrový rozostup.

Dnes by mala mať Vláda SR potvrdený nákup 200 tisíc plnohodnotných testov. Testovanie sa už prevádza aj priamo z auta, kde testovaný prakticky nemusí vystúpiť a nepríde tak do styku so zdravotníkmi či inými testovanými.

Celá tlačová beseda:


Aktualizované 23.3 2020 o 17:20
 
Po raňajšom rokovaní na ÚVZ SR sa začalo zasadanie krízového štábu na úrade vlády. Ako informoval premiér Igor Matovič, bol vytvorený permanentný krízový štáb, ktorého členmi budú tiež odborníci a vedci Robert Mistrík, Peter Visolajský, Peter Škodný a Vladimír Krčméry.

Štátny tajomník MZV SR Martin Klus informoval, že prostredníctvom veľvyslanectiev SR boli oslovené zahraničné firmy, ktoré by mohli disponovať tak potrebným zdravotníckym materiálom. Z nich si následne bude SR vyberať dodávateľov. Ministerstvo zahraničných vecí SR je pripravené zorganizovať ešte tento týždeň prílet až troch lietadiel z Číny.

Problém s dodávkami zdravotníckého materiálu majú všetky nemocnice. Materiál je však na ceste, prvý prišiel už včera prostredníctvom firmy J&T, ďalší očakávame v najbližších dňoch. Ako bude materiál naskladňovaný dostane sa postupne všetkým, ktorí ho ku svojej práci potrebujú.

 

Tento článok bude priebežne aktualizovaný.
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku