Pietna spomienka na vojnovom cintoríne

11.11.2013

Červené maky na cintoríne v Petržalke

 Deň výročia ukončenia 1. svetovej vojny, ktoré bolo podpísané 11. novembra 1918 v Compiégne - Francúzsko, je zároveň Dňom vojnových veteránov. Niektorí ho poznajú aj pod názvom Deň červených makov. Pôvodnou myšlienkou pre vznik tejto tradície sa stala báseň kanadského lekára, vojnového chirurga Johna McCrae. V roku 1920 prijali tento symbol spomienky vojnoví veteráni a tento kvietok, ktorý hojne kvitne na bývalých vojnových poliach i v súčasnosti, má pripomínať všetky hrôzy, ktoré tieto konflikty priniesli a prinášajú. V iných krajinách sveta je 11. november známy aj ako Remembrance day, Poppy day, Veterans day...

Na vojnovom cintoríne v bratislavskej Petržalke – Kopčanoch sa dnes zišli okrem veteránov aj ostatní pozvaní hostia a samotní organizátori. V príhovore náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálporučík Peter Vojtek ocenil nezištné nasadzovanie životov vojakov v bojoch za ideály humanizmu a demokracie. Taktiež nezabudol poďakovať všetkým, ktorí sa o tento cintorín starajú. Po slávnostných príhovoroch ako prvý položil spomienkový veniec Minister obrany SR Martin Glváč. Položením venca a kytíc k centrálnemu krížu cintorína si aj ostatní hostia na čele s viceprimátorom Jánom Budajom uctili pamiatku nielen tých 331 obetí 1. svetovej vojny odpočívajúcich tu na cintoríne Kopčany, ale aj ostatné obete vojnových konfliktov 20. storočia. Len na Slovensku máme v súčasnosti registrovaných 7942 vojnových veteránov.

veterani_kopcany_minister_5356Pri tejto príležitosti šéf rezortu obrany Martin Glváč ocenil pamätnými medailami plukovníka vo výslužbe Milana Píku a vdovu po účastníkovi národného boja za oslobodenie v rokoch 2. svetovej vojny Ailsu Domanovú. Pamätnú medailu pri príležitosti 20. výročia Ozbrojených síl SR, ktoré si tento rok pripomíname, si prevzal aj Miroslav Košírer, ktorý sa stará o vojenský bunker v Petržalke.

Po skončení pietneho aktu Martin Glváč v sprievode náčelníka Generálneho štábu generálporučíka Petra Vojteka zavítal na prehliadku bunkra BS – 8,  ktorý susedí s cintorínom.

Na cintoríne, ktorý vznikol v priebehu 1. svetovej vojny ako doplnok vojenského lazaretu, je pochovaných 331 obetí týchto národností:

• československej 122
• maďarskej 53
• juhoslovanskej 51
• rumunskej 43
• rakúskej 16
• ruskej 15
• talianskej 11
• poľskej 11
• nemeckej 3
• neidentifikovanej 6

Reportáž a fotografie Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo

Späť na prehľad správ

Fotopríloha kliknutím na fotografie prejdete do galérie.
Prezrite si pohodlne ďalších 43 fotografií

Podporte náš článok