Prezidenti a významné osobnosti

28.11.2019

Bude mať Slovensko v hlavnom meste cintorín výnimočných osobností?

Slovensko nemá národný cintorín, na ktorom by sa pochovávali padlí vojaci, zosnulí vojnoví veteráni, či vedúci predstavitelia štátu. Bývali prezidenti a štátnici sú v hlavnom meste pochovaní na viacerých cintorínoch.

V Prahe majú cintorín na Vyšehrade, kde získať povolenie na uloženie ostatkov je takmer nemožné, vo Viedni sú významné osobnosti aj umelci pochovaní na centrálom cintoríne (čím bližšie k stredu cintorína, tým významnejšia osobnosť), v Paríži je takýmto miestom posledného odpočinku Père-Lachaise, kde má svoje miesto napríklad Napoleon, Édith Piaf, Honoré de Balzac.

Na Slovensku v Martine sa nachádza cintorín, ktorý sa pýši názvom "národný", no zďaleka nepripomína vyššie menované prestížne pohrebiská, pochovaní sú tu zväčša spisovatelia, umelci, dejatelia našich dejín.

V Martine nájdeme miesta posledného odpočinku básnika Štefana Krčméryho, spisovateľa Jozefa Cígera Hronského, Svetozára Hurbana Vajanského, poetky Maše Haľamovej, spisovateľa Karola Kuzmányho, politika Milana Hodžu, Jozefa Lettricha, maliara Martina Benku, Mikuláša Galandu, ale aj herca Emila Horvátha st. či Pavla Mudroňa.

V Bratislave našlo svoje posmrtné miesto viacero osobností.
 Ak si chcete pozrieť toto video priamo na YouTube kanáli kliknite na tento odkaz https://youtu.be/hgF9pK_JQIM
Podporte náš článok