Cintorín Vrakuňa smerom do lesoparku nerozšíria

11.10.2013

Bratislava hľadá iné riešenie

BRATISLAVA 11. októbra (SITA) - Cintorín Vrakuňa v Bratislave sa rozširovať smerom do vrakunského lesoparku nebude. V lokalite totiž presakuje spodná voda, ktorá by mohla spôsobiť problémy. Agentúru SITA o tom informovala starostka mestskej časti Vrakuňa Ľudmila Lacková. Podľa starostky Vrakune sa tak dohodli s vedením mesta.

ruzinov_vrakuna_0233
Blízkosť lesoparku potvrdzuje i voľne žijúca zver na cintoríne.
Problémy s rozširovaním bývalého ružinovského, dnes už Cintorína Vrakuňa, potvrdil aj hovorca Bratislavy Stanislav Ščepán. Okrem presakovania spodných vôd sa však zámer rozšírenia cintorína smerom do vrakunského lesoparku stretol aj s nevôľou obyvateľov, ktorí lesopark využívajú vo voľnom čase. Podľa Ščepána mesto preto nevyhlásilo verejnú súťaž na zhotoviteľa. Mesto bude musieť na riešenie nedostatku hrobových miest v Bratislave hľadať iné riešenia. Podľa Ščepána jednou z možností by bolo aj rozšírenie cintorína v Rači, mesto však má i iné alternatívy. O tých je podľa hovorcu predčasné hovoriť, pokiaľ nebudú mať odborné posúdenie a územno-majetkové vysporiadanie.

Rozširovanie cintorína Vrakuňa bolo jedným z bodov rokovania mestského zastupiteľstva ešte vlani v novembri. Poslanci vtedy z viacerých alternatív navrhnutých organizáciou Marianum - Pohrebníctvo mesta Bratislavy ako najvhodnejšiu vybrali rozšírenie Cintorína Vrakuňa, vtedy ešte Cintorína Ružinov. Marianum navrhlo rozšíriť cintorín o plochu približne 2,3 hektára smerom k lesoparku vo Vrakuni. Náklady vlani odhadli na približne jeden až dva milióny, cintorín plánovali dokončiť v roku 2014. Rozšírenie cintorína malo vyriešiť situáciu s nedostatkom hrobových miest, kapacita rozšíreného cintorína mohla vystačiť na ďalších 10 až 15 rokov.

Zdroj SITA © Slovenské pohrebníctvo

Späť na prehľad správ

 

Podporte náš článok