1. - 3. apríla

09.04.2016

Bologna TANEXPO 2016

Slovenská delegácia pod vedením predsedu SAPaKS – Ladislava Stríža sa zúčastnila tradičných kontraktačných trhov v obore pohrebníctva v Talianskej Bologni. Cieľom návštevy spomínanej výstavy bolo aj stretnutie s predstaviteľmi svetovej federácie pohrebných služieb FIAT-IFTA. V stánku TANEXPO nás privítal viceprezident FIAT-IFTA Marek Cichewicz z Poľska. Stretnutie sa nieslo v duchu pracovnej porady do ktorej sa pripojil aj člen ICD FIAT-IFTA za Maďarsko Karoly Balogh a Krysztof Wolicki spoluzakladateľ Višegrádskej  skupiny V4. v rámci pohrebníctva.

Do stredobobu pozornosti sa dostala problematika skvalitnenia repatriácie zosnulých slovenských občanov späť do vlasti, ale aj predpokladaná EÚ norma pre pohrebné služby o ktorej sa bude rokovať v rámci European Federation of Funeral Services (EFFS). Obsahom bude zjednotenie pravidiel pre založenie a prevádzkovanie pohrebných služieb v Európe, resp. k predloženiu návrhu pre parlament EÚ. Na záver rokovania viceprezident FIAT-IFTA Marek Cichewicz a pán Gerard Knap, ktorý zastupoval FIAT-IFTA na výstave v Bologni ocenil výsledky dosiahnuté v SAPaKS na Slovensku pri skvalitňovaní služieb v pohrebnom sektore, pričom obzvlášť ocenil snahu o vydávanie magazínu ,,Slovenské pohrebníctvo“ vo viacjazyčnej verzii pre skupinu V4. Slovenská asociácia pohrebných a kremačných služieb dostala pozvanie do svetovej organizácie FIAT-IFTA čo pre Slovenské pohrebníctvo je ďalším krokom k rozširovaniu svojho obzoru v problematike pohrebníctva.
 
Výstava TANEXPO BOLOGNA 2016  bola  rozložená v troch pavilónoch, pričom vystavovatelia sa držali tradícií ducha kresťanstva. Nedalo sa nevšimnúť si dominanciu vystavovaných pohrebných vozidiel v luxusnom prevedení, ich krásu dopĺňali mladé hostesky. Zaujala nás aj nová technológia tlačiarní či už na stuhy pre vence alebo pre smútočné parte. Aranžovanie kvetín, ktoré prebiehalo priamo na výstave sa už dalo porovnať aj s ukážkami na Slovak Funeral, kde ich predvádzali študenti záhradníckych škôl. Je nesporné, že 50 ročná tradícia výstav  talianskeho pohrebníctva  prináša svoje ovocie a na týchto výstavách sa stretávajú špičky v obore pohrebníctva.

Bolo našou úlohou inšpirovať sa ich skúsenosťami a to najlepšie aplikovať aj na Slovak Funeral. Je potešujúce, že na výstave sme sa stretli aj s výrobcami rakiev zo Slovenska a to v zastúpení firmy Petro s.r.o., z Maďarska tu bola firma KARSOL, stretli sme aj českých kolegov. Dúfame, že aj Slovenská republika sa dostane do zorného uhla zahraničných partnerov na ktorých sme získali cenné kontakty. Slovenská asociácia urobí všetko preto, aby slovenské pohrebné služby boli v tomto smere pozitívne hodnotené a mohli aplikovať (zatiaľ len) niektoré nápady vo svojich firmách aj na Slovensku.

Pripravil a foto v galérii poskytol Ladislav Stríž © Slovenské pohrebníctvo

Späť na tému Výstavy
 

Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 15 fotografií
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku