Devín, Brána slobody

16.06.2016

Anton Srholec má pamätník na hranici

 V poobedňajších hodinách sa dnes v Devíne stretli priatelia, spoluväzni, kolegovia, spolupracovníci rímskokatolíckého kňaza, saleziána, filantropa Antona Srholca (*12.6.1929 - †7.1.2016), aby sa zúčastnili odhalenia pamätníka s jeho bustou. Na slávnostnom akte boli prítomní aj predstavitelia mesta a štátu na čele s prezidentom SR Andrejom Kiskom, ktorý spolu s tromi zástupcami organizátorov vykonal aj samotný akt odhalenia pamätníka.

Ešte pred ôsmimi mesiacmi stál a prihováral sa prítomným na tomto mieste sám Anton Srholec. Bolo to jedno z jeho posledných verejných vystúpení. Aj na tento okamih spomínali prítomní vo svojich príhovoroch.

IMG_5358
Položenie kytice, viac foto v galérii, autor Pavel Ondera
Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska zdôraznil, že Srholec vždy videl Slovensko ako slobodnú krajinu začlenenú v Európe. Dôležitosť odkazu Antona Srholca, smerovaného najmä mladým: "aby nikdy nezažili prítomnosť žiadnej totality" pripomenul Peter Sandtner, ktorý sa po Srholcovi stal novým predsedom Konfederácie politických väzňov Slovenska. Pocity vo svojich príhovoroch neskrývali ani predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák, člen Rotary klubu Ivan Šesták a viceprimátorka Bratislavy Iveta Plšeková. Dôstojné podujatie zakončila hymnická skladba "Kto za pravdu horí".

Autorom pamätníku Brána slobody i dvojmetrového pomníku s bustou Antona Srholca je akademický sochár Mgr. art Peter Mészároš.

Kto bol Anton Srholec?
Narodil sa v Skalici (12. 06. 1929). V roku 1946 vstúpil medzi saleziánov s cieľom venovať sa mládeži, medzi ktorú v tom čase sám stále patril. Po maturite v roku 1951 sa pokúsil ilegálne prekročiť hranice a tam pokračovať v štúdiu teológie. Po zadržaní mu vymerali 12 ročný trest, ktorý si mal odpykať pri ťažbe uránu v Jáchymovských baniach. Tento koncentračný tábor opustil o desať rokov. Ďalšie desaťročie mu režim nedovolil študovať a umožnil mu len fyzicky pracovať. Napriek tomu sa venoval štúdiu po práci.
 

Text a fotografie Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo

Späť na prehľad správ


Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 34fotografií
Podporte náš článok