Výstava na východe

01.04.2015

Afe Macao

Dňa 8. 5. – 10. 5. 2014 hostil mini štát Macao medzinárodný veľtrh pohrebných a cintorínskych služieb AFE MACAO pre oblasť Ázie. Štát Macao sa rozprestiera asi 60 km západne od Hongkongu a zároveň susedí s pevninskou Čínou ako bývalá Portugalská kolónia. V roku 1999 Portugalsko vrátilo územie štátu Macao pevninskej Číne pod podmienkou, že ďalších 50 rokov, až do roku 2049 si zachová štatút samostatného štátu ako nezávislý hospodársky a ekonomický celok.

Hodnota výstavy spočívala v priamych kontaktoch medzi čínskymi prvovýrobcami a obchodníkmi zaoberajúcimi sa importom a exportom pohrebných výrobkov a doplnkov z celého sveta. Otvorenie výstavy bolo veľkolepé, pozvaných návštevníkov čakal uvítací banket v kongresovej sále so spoločným obedom a otvorením výstavy.

P1090513Pre zaujímavosť, rakvy určené pre domáci trh v duchu čínskych tradícií pozostávali z ucelených kmeňov stromu vážiacich 600 kg. Áno, dobre čítate, tieto rakvy dosahujú priemernú váhu bez zosnulého 600 kg. Každá strana predstavuje jeden peň aj keď sa priznám, že názov stromu som si nezapamätal.

Otvorenosť čínskeho trhu a schopnosť napodobniť všetko, čo dokáže svet vyrobiť tu bola vidieť na každom kroku. Výstava predstavovala prierez všetkých kultúr, a preto nebol problém nájsť výrobky, ktoré nápadne pripomínali dizajn talianskych výrobcov, alebo rakvy, ktoré viac patria k holandskej neviazanosti.

Keďže šlo viac o kontraktačnú výstavu výrobkov a polotovarov, na svoje si prišli predovšetkým všetci prvovýrobcovia rakiev a pohrebných doplnkov. Priamy kontakt čínskych výrobcov zaručoval pre veľkoobchodníkov tie najlepšie vyjednávacie ceny všetkých komodít, ktoré súvisia s pohrebným priemyslom.

Text a fotografie Peter Kicoš © Slovenské pohrebníctvo
publikované vo vydaní SP september 2014
 
Späť na tému Výstavy
 

Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 12 fotografií
 

 
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku