Minister v zimnom prístave v Bratislave

20.05.2021

70. výročie poriečneho oddelenia PZ

TS MV SR - Minister vnútra dnes (20.5.2021 pozn. redakcie) navštívil Poriečne oddelenie útvaru služby poriadkovej polície PZ v zimnom prístave v Bratislave, ktoré tento rok oslavuje 70. výročie svojho založenia.

Toto oddelenie disponuje celoštátnou územnou pôsobnosťou, ktorá umožňuje jeho operatívne využitie na základe požiadaviek na vodných plochách na celom území Slovenskej republiky.

„Polícia je v očiach verejnosti vnímaná ako uniformovaná zložka, predovšetkým v bežnom výkone služby. Súčasťou PZ sú však aj špičkoví potápači. Tento rok poriečni policajti vypátrali krátku strelnú zbraň so 6 ks nábojov a ručný granát bez výbušnej zložky. Medzi ich najväčšie úspechy patrí dohľadanie 5 kusov zbraní po 12 rokoch od ich zahodenia pod pol metrovým nánosom bahna, ako aj nájdenie zbrane rozloženej na tri časti z úkladnej vraždy v Limbachu z roku 2017. Poriečna polícia je dôležitou súčasťou Policajného zboru a aj týmto im chcem poďakovať za ich poctivú prácu,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec.
 
MV SR
Vyhľadávanie utonulých, foto Nevolný

Okrem kvalifikovaných potápačov, z ktorých sedem dosahuje kvalifikačný stupeň „A“ (ponor do hĺbky nad 30 metrov), štyria stupeň „B“ (ponor do hĺbky do 30 metrov) a traja stupeň „C“ (ponor do hĺbky 12 metrov) má poriečna polícia aj troch psovodov a štyri vycvičené služobné psy. Z toho dva sú vycvičené na vyhľadávanie vysokorizikových chemických látok (Carbofurán), jeden na vyhľadávanie mŕtvolných pachov a jeden je špecialista na záchranárske práce.

V oblasti využitia služobnej kynológie sú nasadzovaní do priameho výkonu služby a na pátracie akcie po nezvestných osobách, ako aj v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR.

Poriečne oddelenie zabezpečovalo najmä v prvom kole opatrení proti šíreniu COVID – 19 činnosť pri kontrole osôb na štátnych hraniciach s Rakúskou republikou ako aj doprovody repatriantov pri návrate zo zahraničia.

Tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra, fotografie MV SR a archív redakcie © Slovenské pohrebníctvo
publikované na portáli SP net 05. 2021
 
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku