Umelecké drotárstvo sa snúbi s dôstojnosťou na pietou

10.12.2014

Umelecké drotárstvo a pieta

Myšlienka humanizmu je trvalým odkazom Ferdinanda de Martinenga. Pri napĺňaní jej obsahu odovzdávajú zástupcovia Spoločnosti Ferdinanda Martinenga pri rôznych príležitostiach ocenenia za činy v duchu humanizmu bežným občanom i zástupcom organizácií a štátov vo forme medaily FM a krištáľového srdca. Podobne tak vyjadrujú spolupatričnosť smútiacim odovzdávaním pietnych umeleckých predmetov. Rozprávame sa s Ladislavom Jurovatým ml., spoluzakladateľom Spoločnosti Ferdinanda Martinenga a umeleckým drotárom.

Kto všetko môže získať ocenenie udelením krištáľového srdca alebo medaily Spoločnosti Ferdinanda de Martinenga (SFM)?
Všetky činy a počiny v duchu humanizmu sú pre spoločnosť, v ktorej žijeme, dôležité. Najvyšším ocenením, ktoré udeľujeme je Krištáľové srdce vďaky. Je umiestnené v rukách z drôtu. Sklárski majstri do neho vyleptajú meno oceneného. Ide zvyčajne o európsku žijúcu alebo nežijúcu osobnosť. Jeho zmenšenou kópiou, Krištáľovým srdcom v skle (kocka cca 60 mm strana), oceňujeme nenápadné drobné činy, ktoré robia Slovensko krajším. Spomínam si na dieťa navštevujúce základnú školu, ktoré sa staralo o slepú mamu. V škole sa mu za to všetci posmievali. Po dohode s riaditeľom školy, dal riaditeľ nastúpiť všetkých žiakov a Peter Kurhajec mu odovzdal toto srdiečko vďaky. A tí, čo sa najviac posmievali, v tých chvíľach najviac tlieskali. Zlaté medaily udeľujeme taktiež za činy v duchu humanity, zväčša ide o osobnosti z radu športovcov, umelcov, lekárov a vedcov.

Okrem ocenení za činy v duchu humanizmu odovzdávate pietne umelecké predmety pri rôznych tragédiách, a to nielen u nás, ale aj po celom svete. Ako vznikla táto myšlienka?
Po páde dvojičiek v Spojených štátoch sme sa rozhodli nejakým spôsobom reagovať, vyjadriť smútok nad obeťami a spolupatričnosť i bolesť príbuzným, obyvateľom, oceniť prácu záchranárov. Vytvorili sme misu v tvare srdca s kovanou ružou, ktorú sme odovzdali pri príležitosti európskeho kongresu novinárov v Župnom dome 2001 zastupujúcemu veľvyslancovi USA. Prítomní novinári si túto jedinečnú drôtenú misu fotili a posielali svojim redakciám. Tak sa o tejto našej aktivite i o umeleckom drotárstve dozvedel za pár hodín celý svet. Vznikla tradícia odovzdávania umeleckých drotárskych plastík pri týchto smutných a tragických udalostiach.

drotari_erb_9055
Spoločnosť Ferdinanda Martinenga Občianske združenie vzniklo 4. 3. 1998 v Bratislave. Jej zakladateľmi boli Peter Kurhajec, prof. Pavol Glesk a Ladislav Jurovatý. Celá činnosť združenia sa nesie v duchu ideálov vlastných osobe Ferdinanda de Martinenga, ktorý inicioval založenie prvého dobrovoľného hasičského zboru v Európe, u nás v Bratislave. Barón Martinengo bol mimochodom i súputníkom Pierra de Coubertina a spoluautorom myšlienky novodobých olympijských hier. Založil aj prvú šermiarsku školu v Uhorsku, bol učiteľom telocviku a zakladateľom spolku Humanitas, ktorý podporoval chudobných študentov bez rozdielu vierovyznania, čo bolo v tých časoch veľmi nezvyčajné. I preto dnes SFM v rámci myšlienky humanizmu podporuje zdravotne postihnutých občanov najmä v oblasti športu. Nemenej dôležitá je podpora dobrovoľnej požiarnej a záchranárskej činnosti. SFM organizuje zbierky a snaží sa získavať sponzorské dary. Vytváraním priestoru pre rozvoj umeleckých aktivít sa im darí zachovávať ale i rozvíjať tradície európskeho kultúrneho dedičstva. Podpora umeleckých remesiel, ktorým sa venovali naši predkovia a vznik nových umeleckých diel je pre zachovanie našej svojskej kultúry nevyhnutné. Dôraz v tomto smere sa kladie na umelecké drotárstvo.
Povedzte nám viac o tomto nádhernom pozlátenom srdci. Odkedy sa odovzdávajú a koľko ste ich už odovzdali?
Tento motív som do výslednej podoby vytvoril ja potom, ako sme s Petrom Kurhajcom vycítili, že je potrebné vymyslieť jednotný pietny symbol, ktorý bude do budúcna SFM odovzdávať. Je to drôtená plastika na mramorovom podstavci. Srdce je galvanicky poniklované, vsadená puklina je pozlátená. Celková výška je 30 centimetrov. Prvé srdce sme dávali Belgičanom, keď v meste Ath spôsobila katastrofu chemická továreň. Spomínam si na odovzdané srdcia pri udalostiach v Hejcoch, Paľkovi Demitrovi, v Indonézii pri tsunami, pri povodniach v Česku, pri tragédii v Novákoch. Pri záchrane topiaceho sa študenta v Španielsku sa utopili i dvaja záchranári. Sám Peter Kurhajec bol odovzdávať toto pietne srdce na slávnosti za účasti všetkých záchranných zložiek Španielska, za čo mu osobne poďakoval španielsky kráľ s manželkou. Posledné srdce sme cez naše štátne orgány odovzdali rodine Nelsona Mandelu. Od roku 2002 do dnešného dňa sme ich odovzdali 36.

Na výstave v Malackách ste prezentovali i kópiu pietneho daru, ktorý smeroval do USA po tragédii raketoplánu Columbia.
Tento spomienkový pietny dar sme odovzdávali v NTC Bratislava. Bolo to už v čase, kedy sme odovzdávali drôtené srdce s názvom Bolesť v srdci. Pri astronautoch sme sa ale rozhodli oceniť ich celoživotnú úlohu, poslanie aj udelením medaily FM, preto sme zvolili inú formu umeleckého prevedenia pietneho daru. Medaila je vsadená do drôtenej kazety s fotografiami astronautov dva razy, aby vynikol jej rub aj líc.

Koľko trvá výroba takejto drôtenej plastiky akou je Bolesť v srdci a koľko času vám zaberajú iné umelecké diela?
Tu treba povedať, že ide o originály, ktoré prechádzajú vlastným procesom vzniku. Najskôr sa rodí v hlave nápad, myšlienka, jej podobu dávam na papier. Neskôr prichádza na rad maketa a až potom pristupujem k samotnej realizácii. Spolupracujem s ďalšími profesiami, niečo treba poniklovať, iné pozlátiť, osadiť do kameňa. Čas v tomto procese nehrá roľu, viem odhadnúť približne dĺžku výroby, ktorá je zakaždým individuálna. Čo sa týka plastiky Bolesť v srdci, vždy je jedna pripravená vopred. Zároveň si priebežne pripravujem komponenty, z ktorých sa skladá. Ak je potrebné vyrobiť ďalší kus, potom za použitia týchto vopred pripravených častí ho viem zložiť do týždňa.

Ladislav Jurovatý mladší - profil
Vyštudoval Strednú školu umeleckého priemyslu pre spracovanie kovov v Kremnici, odbor zlatník – strieborník, vysokú školu pedagogickú so zameraním na slovenčinu a výtvarnú výchovu. Pôsobil ako učiteľ na škole pre telesne postihnutých v Bratislave na Mokrohájskej ceste, kde vyučoval profesiu zlatník. Po odchode zo školy sa rozhodol venovať umeleckej tvorbe. Ide tak v šľapajach svojho otca, ktorý bol umeleckým drotárom. Svoje diela z drôtu vystavoval vo väčšine štátov Európy i za oceánom. Spolu s Petrom Kurhajcom a prof. Pavlom Gleskom založili v roku 1988 Spoločnosť Ferdinanda Martinenga.


Text a fotografie Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo
publikované vo vydaní SP jún 2014
 

Kam ďalej
Drevovýroba na Kysuciach
Keramika
Modrí anjeli
Uloženie urny do stĺpa
HE-DOOS
Kolumbárium ako plot
Patent na úspech
Dom smútku Tomášov
Podporujeme slovenskú výrobu
Domine
Kniha života
 
Späť na prehľad článkov Predstavujeme

Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 19 fotografií
Podporte náš článok