Cintorín v Pise

18.01.2013

Toskánsko

Kto navštívi malebné Toskánsko, nemal by si nechať ujsť mesto Pisa, kde najznámejšou atrakciou je šikmá veža. V severozápadnej časti mesta Pisa na Campo dei Miracoli stojí Dóm, Babtistérium, Camposanto a šikmá veža. Areál obkolesený starými mestskými hradbami je zapísaný medzi pamiatky kultúrneho dedičstva UNESCO. Pisanský cintorín Camposanto – posvätné pole, je pokladaný za najkrajší cintorín na svete. Bol založený v roku 1278 pre tamojšiu vyššiu vrstvu a je súčasťou areálu šikmej veže. V niektorom z budúcich čísel mu budeme venovať samostatnú kapitolu. Dnes navštívime jeden zo siedmych cintorínov v meste Pisa s názvom Suburban.

Suburban0029Je to jeden z mestských cintorínov, kde krásne vidieť plynule zosúladenú minulosť s prítomnosťou. Už pri vstupe a prvých krokoch vás okamžite uchváti atmosféra, ktorú by ste márne hľadali na niektorom zo Slovenských cintorínov. Samotná vstupná brána je súčasťou otvorených laubní štvorcového námestia, kde miesto vnútornej strany vypĺňajú úložné priestory pre rakvy do výšky štyroch metrov v siedmych radoch nad sebou. Pre našinca úplne nepochopiteľný systém pochovávania. Rakvy sú uložené v stene nad sebou v betónových otvoroch, kde po vložení rakvy otvor zamurujú a priložia žulový pomník s popisom o zosnulom, niečo ako náhrobný kameň. Otvory sú normované, a tak priestor pod laubňami s presnou pravidelnosťou náhrobných pomníkov začína vytvárať neskutočné divadlo ľudských príbehov.

Po pár minútach ste vtiahnutí do čítania nápisov, mien, dátumov úmrtí a sledovania fotografií zosnulých. Po chvíli sa pristihnete, že hľadáte najstaršie dátumy, a prídete až k rokom tesne nad 1800. Okamžite pochopíte, že už pred dvesto rokmi miestni občania vkladali svojich zosnulých do takto vybudovaného systému stien, ktorý pretrváva celé generácie.

Suburban0021Zaujímavé je, že sa nepozeráte pred seba, ale hlavu máte permanentne zdvihnutú hore. Až po chvíli si všimnete, že celý čas stojíte na hroboch zosnulých, ktorí sú rovnako za sebou, s vojenskou pravidelnosťou, pochovaní v podlahe, a tak ani jeden meter štvorcový neostáva nevyužitý. Z času na čas sa vám podarí v tom množstve dátumov a mien naďabiť na prázdny vybratý otvor a môžete vidieť, ako vyzerá priestor hrobky zvnútra. Podľa cintorínskeho poriadku sa tieto steny prenajímajú na 50 alebo 100 rokov. Tí majetnejší majú možnosť prenájmu privátnych kaplniek, ktoré sa prenajímajú na 99 rokov s možnosťou ďalšieho prenájmu na 50 rokov. Rakvy sa vkladajú drevené, zväčša dubové s možnosťou cínovej vložky. Myslelo sa aj na tých menej majetných. Systém im umožňuje nechať sa pochovať do zeme rovnako ako u nás. Podmienky pochovávania sú podobné. Minimálna tlecia doba je určená na 10 rokov s možnosťou ďalšej doby nájmu.

Suburban368Keďže celá prímorská časť je pieskového podložia, je nemysliteľné, aby sa tu vytýčili hrobové miesta. Vzhľadom na túto skutočnosť, vnútro cintorínskeho komplexu, mimo laubňových námestí, tvorí stredový otvorený priestor s návozom zeminy dva metre nad úrovňou hlavného vstupu, ktorý je obmurovaný opornými stenami. Bazénovo uzavretý priestor je primerane veľký k jednotlivým námestiam. Je určený na klasické pochovanie do zeme s možnosťou vybudovania pomníka, ako ich poznáme aj z našich cintorínov. Pieskové podložie je aj dôvodom nakláňania sa šikmej veže v Pise.

Mesto v meste pre večný odpočinok, inak sa to nazvať ani nedá. Prečo mesto v meste? Celé generácie sa podieľali na zveľaďovaní cintorína Suburban, a tak máte možnosť vidieť v urnových kolumbáriách za sklom urny staré 100 a viac rokov. Tieto rodinné hrobky v privátnych kaplnkách, kde spočívajú celé generácie, prechádzajú stáročiami. Neboli by to Taliani, keby nedali na najnovšie trendy, a tak je úplne normálne, že celé tie náhrobné steny sú popretkávané elektrikou s napätím 12 voltov a je možné si nechať nainštalovať elektrické sviečky. Najnovšie začínajú byť v móde foto-rámiky, kde sa Vám neustále premietajú fotografie zo života zosnulého.

Suburban356Bolo úplne fascinujúce a zároveň mrazivé vojsť do bytových domov, ktoré zdôrazňujú veľkosť cintorína Suburban. Pôsobí to, akoby niekto bez zdravého úsudku dal postaviť na okraj cintorína trojposchodové bytovky. Nie sú to však bytovky, ale domy plné zosnulých tri poschodia nad sebou. Všetko vyzerá ako bežná návšteva v bytovom dome, len miesto dverí sú tu betónové hrobky pre zosnulých. Opäť, tí majetnejší tu majú miestnosti s vlastným vchodom, kde dominuje hrobka. Miestnosť je vyzdobená fotografiami zosnulého, jeho obľúbenými predmetmi zo života. Pozostalí tam majú sedacie súpravy a vlastné modliace oltáriky. To všetko môžete sledovať spoza sklenených stien. Ak ste sa pozreli na hodinky, tak po dočítaní článku vám práve ubehli dve hodiny reálneho času návštevy neuveriteľne zaujímavého cintorína.

Suburban-344Cintorín Suburban určite nepatrí medzi relaxačné miesta, kde uvoľníte myseľ a snažíte sa vypnúť, ako to poznáme z mnohých parkových cintorínov. Ani na okamih vás neopustia myšlienky na zosnulých v rozsiahlom komplexe mrazivého ticha. V každom prípade, návštevou mesta Pisa s jej šikmou vežou seriál nekončíme. Neskôr si predstavíme jeden z najkrajších cintorínov na svete Camposanto.


Ďalších 50 fotografií z cintorína Suburban nájdete v kolónke: Navštívili sme na www.lauk.sk
 
Späť na tému O cintorínoch
Podporte náš článok