Ľudské telo

15.08.2012

The Human Body

Žijeme v ňom desaťročia, je to náš jediný príbytok na tomto svete. Zložitý organizmus, ktorý je zároveň krehký, zraniteľný a ľahko zničiteľný. Neraz sa k nemu správame tak, že si ho v podstate sami devastujeme, ničíme a napokon sa čudujeme, ak sa niektorá jeho časť pokazí a vypovie službu. Práve o tom je výstava The Human Body.

body4

Predstavuje ľudské telo na exponátoch, ktoré voľakedy chodili, rozprávali sa, smiali, prežívali radosti i starosti. Počas svojho života sa rozhodli darovať svoje telá po smrti do rúk vedcom, za účelom vytvorenia tejto výstavy. Všetci zomreli prirodzenou smrťou. Odporcovia výstavy niekoľkokrát napadli jej autorov a tvrdili, že exponáty boli získané protiprávne. Polícia ale všetky tieto obvinenia po podrobnom vyšetrovaní zamietla.

body5

Dokonale vypreparované exponáty nám ukazujú ako naše telo funguje, ako dômyselne pracujú jednotlivé systémy navzájom i to, ako je každá časť jedinečná a vo svojej úlohe nenahraditeľná. Taktiež si môžeme uvedomiť, ako je naše telo zraniteľné, krehké a ako málo stačí k tomu, aby sme ho trvale poškodili. Na niektorých exponátoch môžeme vidieť rôzne choroby. Nájdeme tu osteosarcom (rakovina kosti), aortu postihnutú aterosklerózou, či pľúca fajčiara.

body3

RED MAN je celotelový exponát, ktorý predstavuje len tepnový a žilový komplex. Je vypracovaný metódou nazývanou "Plastinácia". Stojaci exponát neobsahuje žiadne svaly, kosti, žiaden podporný systém. Ďalšie exponáty sú v rôznych pozíciách v akých sa naše telo nachádza v bežnom živote a pri športe. Môžeme tak vidieť fungovanie jednotlivých svalov a iných častí našich tiel.

body2

Výstavu na českej pôde pripravila spoločnosť JVS Group s.r.o. Pani Květa Havelková z tejto spoločnosti, ktorá nám poskytla informácie a fotografie o nej hovorí:
„Výstava The Body Human je jedinečnou učebnicou anatómie všetkých čias, ktorá poskytuje úplne iný pohľad na ľudské telo, než na aký sme zvyknutí zo školských lavíc. Bez škrupulí ukazuje na poškodenia spôsobené životným štýlom, prejedaním sa alebo nedostatkom pohybu. Tieto reálne a pre mnohých šokujúce príklady sú oveľa silnejším podnetom k zamysleniu sa nad svojim prístupom k životu než akýkoľvek text alebo obrázky v učebniciach.“

Plastinácia
Ide o revolučnú metódu polymérovej konzervácie. Rozpitvaný materiál je ponorený do acetónu, pričom nastane dokonalá dehydratácia, vo vákuu sa acetón odparí a nahradí ho silikónový polymér, ktorý sa vstrebá do pripravovaného exponátu až po úroveň buniek. Pomocou svoriek a kovových konštrukcií sa exponát vytvaruje do požadovanej polohy. Následne prichádza k vytvrdeniu silikónového polyméru pôsobením plynu a žiarenia. Nakoniec sa odstránia pomocné konštrukcie a svorky.

Pripravil Pavel Ondera v spolupráci so spoločnosťou JVS Group
© Slovenské pohrebníctvo

 
Späť na tému Výstavy
 

 
 
Podporte náš článok