Na Slovensku nie sú pravidlá ukotvené zákonom

20.04.2014

Štátny pohreb

V susednej Českej republike bol v decembri 2012 štátny pohreb posledného československého a prvého českého prezidenta. Zisťovali sme, či sú štátne inštitúcie v Slovenskej republike pripravené na štátny pohreb, respektíve aký by mal byť priebeh takejto poslednej rozlúčky. Na naše otázky odpovedala hovorkyňa predsedu vlády Slovenskej republiky Beatrice Szabóová.

Na Slovensku sme mali v roku 2013 štátny smútok v súvislosti so smrťou slovenských vojakov v afgánskom Kábule, v prípade zabitých slovenských horolezcov v Pakistane, či v prípade slovenského vojaka, ktorého v Afganistane pripravil o život terorista z Talibanu. Išlo v tomto prípade o štátne pohreby?
V Slovenskej republike sa doteraz neuskutočnil žiadny štátny pohreb. V prípade pohrebov zabitých vojakov v Afganistane nešlo o štátne pohreby, ale o posledné rozlúčky s vojenskými poctami. Bližšie informácie môže poskytnúť Ministerstvo obrany SR, ktoré tieto pohreby organizovalo. Posledné rozlúčky so zavraždenými horolezcami v Pakistane zastrešoval rezort vnútra.

IMG_6906
V deň pohrebu za účasti vysokopostavených zástupcov pozvaných krajín i samotnej usporiadateľskej krajiny musí  byť všetko v poriadku. Preto sa nacvičuje bez ohľadu na dennú či nočnú hodinu.
Autor foto Lubomír Adamus
Ktoré verejne činné osoby majú nárok na štátny pohreb, respektíve aké sú kritéria na osobnosť, ktorá môže mať takúto slávnostnú rozlúčku? Majú na štátny pohreb nárok iba ústavní činitelia, alebo aj členovia vlády?
Štátny pohreb sa vykonáva v prípade úmrtia prezidenta a bývalého prezidenta a na základe rozhodnutia vlády sa môže uskutočniť i v prípade úmrtia najvyšších ústavných činiteľov vo funkcii (predseda Národnej rady SR a predseda vlády SR).  

Majú na štátny pohreb nárok iba činní ústavní činitelia, alebo aj bývalí? Môže mať štátny pohreb iba ústavný činiteľ, alebo aj jeho manželka?
Ako sme už informovali v predchádzajúcej odpovedi, štátny pohreb sa vykonáva v prípade úmrtia prezidenta a bývalého prezidenta a na základe rozhodnutia vlády sa môže uskutočniť i v prípade úmrtia najvyšších ústavných činiteľov vo funkcii (predseda Národnej rady SR a predseda vlády SR). Je však na rozhodnutí vlády, či by bol vyhlásený štátny pohreb aj pri úmrtí bývalých ústavných činiteľov.

Spôsob organizovania štátneho pohrebu vyplýva z Pravidiel diplomatického protokolu Slovenskej republiky. Na prípravu a zabezpečenie sa vytvorí špeciálna komisia a špeciálny protokolárny poriadok k danej príležitosti. Z akých odborníkov je zostavená táto komisia?
Na príprave štátneho pohrebu sa podieľajú všetky zainteresované inštitúcie – Kancelária prezidenta Slovenskej republiky, Úrad vlády Slovenskej republiky, Diplomatický protokol Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, Ministerstvo obrany Slovenskej republiky a ďalšie inštitúcie podľa potreby. Protokolárny poriadok vychádza z pravidiel diplomatického protokolu.

Aké základné prvky sú súčasťou štátneho pohrebu?
Súčasťou štátneho pohrebu sú:
• vyhlásený štátny smútok,
• vlajky na pol žrde,
• na Zastupiteľských úradoch SR v zahraničí sú otvorené kondolenčné knihy,
• rakva zahalená štátnou vlajkou,
• Čestná stráž,
• na štátny pohreb sú pozývaní najvyšší ústavní činitelia iných štátov.

hav_4950
Lafetu vlastní aj Vojenské múzeum v Piešťanoch, ktoré nám ju zapožičalo pri príležitosti medzinárodnej výstavy Slovak Funeral 2012, foto Pavel Ondera
V zahraničí sú štátnici počas štátnych pohrebov prevážaní lafetou. Vlastní Ministerstvo vnútra SR, respektíve Ministerstvo obrany SR lafetu?
Prosíme Vás, aby ste sa s touto otázkou obrátili na Ministerstvo obrany SR.

Na rozdiel od štátneho pohrebu je štátny smútok viac legislatívne ukotvený. V akých prípadoch je možné vyhlásiť štátny smútok?
Štátny smútok vyhlasuje vláda SR na návrh Ministerstva vnútra (MV) SR. V prípade doplňujúcich otázok ohľadne možného vyhlásenia štátneho smútku Vás prosíme, aby ste sa obrátili na MV SR.

V koľkých prípadoch bol od roku 2006 vyhlásený štátny smútok?
Štátny smútok bol vyhlásený v siedmich prípadoch.
V roku 2006 – na pamiatku obetí leteckej katastrofy vojenského lietadla AN-24 pri maďarskej obci Hejce,
2008 – na pamiatku civilných obetí havárie slovenského autobusu v Chorvátsku,
2009 – v súvislosti s tragickou haváriou autobusu na železničnom priecestí pri Polomke,
2009 – v súvislosti s banským nešťastím v Handlovej,
2010 – na pamiatku obetí streľby v Devínskej Novej Vsi,
2010 – štátny smútok za obete havárie poľského prezidentského špeciálu,
2011 – v súvislosti s úmrtím Václava Havla.

Kto znáša náklady na štátny pohreb a kto na štátny smútok?
Štátny pohreb je hradený zo štátneho rozpočtu a náklady na štátny smútok nie sú žiadne. V prípade vyhlásenia štátneho smútku dochádza k vyveseniu vlajok na pol žrde.

Prečo otázka štátneho pohrebu na Slovensku nie je ukotvená zákonom podobne ako štátny smútok? Uvažovalo sa, respektíve sa zvažuje príprava takejto legislatívy?
Legislatívne ukotvenie štátneho pohrebu by mohlo byť problematické, keďže príprava pohrebu sa koná v súlade s prianím rodiny zosnulého. V budúcnosti sa ale nedá vylúčiť, že bude prijatý zákon o štátnom pohrebe.
Späť na tému Súčasnosť
 
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku