Prenos informácií

02.10.2013

QR code

Nápisy na náhrobkoch sú obmedzené priestorom a svojim dekoratívnym charakterom. Nedávno sme predstavili možnosť elektronického informovania návštevníkov hrobového miesta formou „Knihy života“, ktorá je zabudovaná do náhrobného kameňa a dokáže zobrazovať fotografie, krátky film či text. Dnes si povieme niečo o jednoduchšom spôsobe uloženia a zobrazenia informácií o zosnulom, formou QR kódu.

Moderné spôsoby ukladania a prenosu informácií sa nevyhýbajú ani pohrebníctvu


Názov QR kód (QR Code skratka z Quick Response Code) je ochranná známka pre druh matricového bar kódu (alebo dvojrozmerného kódu). Bol vynájdený v roku 1994 v Japonsku v dcérskej spoločnosti automobilky Toyota - Denso Wave. V prvom rade bol určený pre automobilový priemysel. Pôvodne slúžil na sledovanie pohybu vozidiel v procese výroby. QR kód bol navrhnutý tak, aby dovoľoval skenovať označené komponenty vysokou rýchlosťou. Na rozdiel od staršieho jednorozmerného čiarového kódu (ktorý bol skenovaný mechanicky úzkym zväzkom svetelných lúčov), QR kód je detekovaný ako dvojrozmerný digitálny obraz polovodičovým obrazovým snímačom a obraz je potom digitálne analyzovaný procesorom.

qrcodeKód sa skladá z čiernych modulov (štvorcové body), usporiadaných do štvorca na bielom pozadí. Informácie môžu byť vytvorené zo štyroch štandardizovaných skupín dát (numerické, alfanumerické, binárne, Kanji - japonský systém písma), alebo prostredníctvom podporovaného rozšírenia prakticky akýchkoľvek dát. Procesor lokalizuje tri výrazné štvorce v rohoch kódu a jeden menší štvorec vo štvrtom rohu na normalizovanie veľkosti obrazu, orientáciu a uhol sledovania. Malé bodky sa potom konvertujú na binárne čísla a platnosť sa kontroluje samoopravným kódom. QR kód sa stal jedným z najobľúbenejších typov dvojrozmerných kódov aj mimo priemyslu vďaka jeho rýchlej čitateľnosti a úložnej kapacite cca 3kB. Použitie QR kódov nie je licenčne podmienené. I preto sú vhodné k využitiu širokou verejnosťou, ktorá takto môže prezentovať informácie o svojom príbuznom jednoduchým spôsobom, a to umiestnením QR kódu kdekoľvek na náhrobný kameň.

schone naci QR
QR kód umiestnený na náhrobnom kameni známej postavy Bratislavy
V praxi funguje tento spôsob tak, že životopis, spomienky, a foto si vytvoríte na portáli www.cintoriny.sk na karte hrobového miesta v záložke „KRONIKA“. Vygenerovaný kód, ktorý si doma vytlačíme, alebo necháme vytlačiť na počasiu odolný materiál (dá sa vyhotoviť rôznymi technológiami, od bežnej tlače na kancelársky papier cez odolné nálepky, gravírovaním, leptaním, pieskovaním a pod. ), sa následne umiestni na náhrobný kameň a týmto spôsobom sú informácie dostupné každému, kto si tento kód zosníma vlastným mobilným prístrojom (telefón), pričom sa mu otvorí mobilná aplikácia www.m.cintoriny.sk. Priamo pri hrobovom mieste tak môže získať informácie o zosnulých (ako napr. životopis, spomienky, fotografie), informácie o platbe a nájomnej zmluve, zapáliť virtuálnu sviečku, alebo položiť kyticu (na digitálnej mape portálu www.cintoriny.sk). Čo všetko aplikácia dokáže si môžete overiť po zosnímaní demo QR kódu hrobového miesta Schöne Náciho.

Aplikácie pre iPhone, iPad
• Ak nechcete experimentovať, stiahnite si a nainštalujte z App Store aplikáciu ScanLife Barcode Reader od spločnosti Scanbuy Inc. Je to osvedčená aplikácia, pravidelne aktualizovaná a spoločnosť je v tejto oblasti jedným z lídrov na trhu. K dispozícii je aj pre Blackberry, Windows Mobile, Java, a Symbian.
• Celý postup od zapnutia kamery až po zobrazenie stránky hrobového miesta je automatický, stačí kliknúť na ikonu ScanLife a nasmerovať kameru smartfónu na QR kód. Aplikácia zapne kameru smartfónu, naskenuje QR kód, dekóduje ho a presmeruje vyhľadávač na mobilnú aplikáciu m.cintoriny.sk spoločnosti TOPSET na stránku hrobového miesta, definovaného v naskenovanom QR kóde hrobového miesta. Po zaregistrovaní na web stránke scanlife.com si môžete okrem toho vytvoriť svoj vlastný osobný QR kód napr. s vašimi kontaktnými informáciami.
• Jednoduchým postupom získate bezplatne osvedčenú aplikáciu i-nigma reader (3Gvision). Zadajte do prehliadača na vašom mobile adresu www.i-nigma.mobi. Aplikácia i-nigma automaticky identifikuje váš smartfón, stiahne a nainštaluje aplikáciu i-nigma.
• V App Store zadajte jedno z kľúčových slov „QR code, QR code scanner, QR code scanner free, QR reader“. V yhľadajú sa desiatky aplikácií, ktoré môžete stiahnúť, vyskúšať (napr. na obrázku demo QR kódu) a použiť. Väčšina aplikácií je poskytovaná výrobcami zdarma napr. QR Reader for iPhone (Tap Media Ltd.), QR Code scanner free (Crazy App Makers), Qrafter - QR Code (Kerem Erkan), Universal Scanner (Plan A Software), Scan (Scan, Inc.)
Aplikácie pre Android
• Navštívte Android Market a vyberte si vhodnú aplikáciu z vyššie uvedených (doporučujeme ScanLife, i-nigma reader), prípadne si stiahnite ďalšie osvedčené aplikácie Scan, QR Droid.

Ak máte smartfón s iným operačným systémom ako iOS, alebo Android, môžete si priamo otvoriť stránky v prehliadači smartfónu, stiahnuť a nainštalovať aplikáciu a vytvoriť záložku alebo ikonu.
• Blackberry
• i-nigma reader (www.i-nigma.mobi), ScanLife, BlackBerry App World, BlackBerry Messenger
• Windows Phone Scan
• Ostatné smartfóny a OS - Quickmark

jesensky
Veľmi praktické využitie vidí autor projektu zvlášť pri miestach posledného odpočinku národných dejateľov a osobností. Strohé informácie na náhrobnom kameni by tak bolo možné nahradiť obsiahlym životopisom a faktami z ich života. Samozrejmosťou by bola i cudzojazyčná verzia informácií.
Technológie, ktoré aplikujú výrobcovia do svojich mobilných prístrojov sa neustále zdokonaľujú. Nie je preto vôbec čudné, ak niekto v našom článku označí niektoré časti ako staré a uvedené aplikácie ako spred doby kamennej. Rozvoj a novinky nezastavíme a už vôbec nie tým, že ich budeme ignorovať so slovami: "Ja už na to nemám, to je len pre mladých." Opak je pravdou. Nezáleží na veku, starší, mladší, menej zdatní i experti by si mali uvedomiť, že onedlho informatika predbehne všetky zastarané spôsoby dostupnosti informácií. Na výrobkoch, tovare, na produktoch, pamiatkach, v múzeách, novinách i časopisoch budú umiestnené zakódované informácie, ktoré  sme dodnes zvyknutí čítať klasickým spôsobom. Aj keď ešte tento spôsob pretrváva, bude už onedlho minulosťou.
Späť na tému Súčasnosť
 

 
Podporte náš článok