Stretnete sa s katom

25.01.2015

Podzemie v Brne

Krypty pod kostolmi boli v minulosti často súčasťou podzemia pod historickým mestom. Siete chodieb spájali pivnice na skladovanie potravín, slúžili ako tajné chodby pre vyvolených, alebo boli súčasťou väzníc. Sprístupnenie brnianskeho podzemia patrí v novodobej histórii mesta k najrozsiahlejším projektom na oživenie mesta. Pre návštevníkov sa natrvalo otvára prístup do dvoch samostatných podzemných celkov.

Prvým je Labyrint chodieb a pivníc pod Zelným trhom, druhým je pivnica niekdajšieho stredovekého domu pod Dominikánskym námestím nazývaným Mincmajstrovská pivnica. Leží priamo pod Novou radnicou, ktorá je sídlom súčasnej správy mesta. „Do projektu Sprístupnenia brnianskeho podzemia boli vybrané najzaujímavejšie a najcennejšie lokality. Ich prestavbou pre účely prehliadkovej trasy vznikli nové prepojenia skôr oddelených priestorov. Návštevník môže doslova putovať históriou a pocítiť génia moci jednotlivých miest,“ informovala koordinačná pracovníčka podzemia z Turistického informačného centra mesta Brna Mgr. Zuzana Hladká. Sprístupnené chodby a pivnice sú iba časti podzemných priestorov pod historickým jadrom mesta. Jednotlivé pivnice sa spravidla nachádzajú pod parcelami zachovaných či zbúraných budov, ku ktorým patrili. Napriek ich množstvu však neboli doposiaľ nikdy sprístupnené.

Labyrint pod Zelným trhom
Zelný trh je miestom, ktoré od 13. storočia slúžilo obchodníkom s potravinami a svoj špecifický ráz si uchováva dodnes. Ako povedala Mgr. Hladká, Brno bolo v minulosti vinárska obec, a preto si majitelia domov v centre mesta a trhovci budovali pivnice, kde skladovali víno a zeleninu. Prehliadková trasa vedie hore k Malému klátiku a predstaví návštevníkom rad činností prevádzkovaných pod jedným z najstarších brnianskych námestí v uplynulých storočiach. Prehliadka a prechádzka útrobami historických podzemí bez prístupu denného svetla trvá asi štyridsať minút.

labyrint-brno_0807
Alchymistická dielňa
viac foto v galérii pod článkom
Celá trasa má približne pol kilometra, takže prehliadka je o niečo náročnejšia. Aby labyrint  odhalil všetky svoje tajomstvá, návštevníci musia zdolať 212 schodov, pričom sa pohybujú v hĺbke šesť až osem metrov. V jednom momente dokonca podchádzajú miestny kolektor. „Sieť chodieb je rozdelená na jednotlivé pivnice, ktoré sú zariadené expozíciami, aby návštevník spoznal stredoveký život, pozrel sa do vínnej pivnice, do chladničky, niečo sa dozvedel o alchýmii, či o trestnom práve,“ rozpráva Mgr. Hladká. Okrem zaujímavých expozícií návštevníkov čaká aj zmienka o niekoľkých, historicky doložených postavách, ktoré v týchto miestach pôsobili. Návštevníci sa napríklad dozvedia o alchymistovi a fyzikovi Clemensovi, miestnych majstroch pivníc, či povesťami opradenej grófky Amálie z Bubna a Litíc. Veľmi obľúbená je aj miestna trestnica. „Brno malo v minulosti privilégium trestať. Trestnica sa nachádzala neďaleko pivnice na Starej radnici, teda tam, kde dnes sídli Turistické informačné centrum. Snažíme sa, aby sa návštevníci v rámci prehliadky dozvedeli aj niečo o tom, aké boli tresty a za čo,“ hovorí Mgr. Hladká, podľa ktorej najväčšiu pozornosť návštevníkov púta historická krčmička aj napriek tomu, že nie je v prevádzke.

Mincmajstrovská pivnica
Na Dominikánskom námestí, nazývanom v stredoveku Rybný trh, sídlil rad významných brnianskych mešťanov. Jedným z nich bol i kráľovský mincmajster, ktorého dom stál v hornej časti námestia. Podzemné priestory slúžili ako sklad suroviny pre razbu mincí. Dnes sú priestory mincmajstrovského podzemia súčasťou Novej radnice, sídla samosprávy a primátora mesta. História tejto budovy siaha do 13. storočia, kedy vznikla ako konvent dominikánskeho rádu, ktorému patril aj priľahlý Kostol sv. Michala. V 17. storočí prešiel kostol i kláštor barokovou prestavbou. Pri reformách Jozefa II. bol kláštor zrušený, postupne sa z neho stali kasárne, sídlo zemskej a neskôr mestskej správy. Ako povedala Mgr. Hladká, v mincmajstrovskej pivnici vďaka novej prerazenej chodbe vynikne kontrast medzi súčasnými stavebnými postupmi a stredovekým murivom zaniknutého dominikánskeho konventu, ktorý stál v miestach Novej radnice.

Expozícia zachytáva históriu mincovnej razby v Brne na pozadí dejinných udalostí. Spolu s mincami a ďalšími dokladmi mincového remesla sú tu vystavené aj faksimile vzácnych listín. „V mincmajstrovskej pivnici sa dozviete o prvom brnianskom kráľovskom mincmajstrovi. Volal sa Bruno a bol talianskeho pôvodu. Podľa povesti ukrýval v pivnici svojho domu veľké množstvo zlatých mincí. Cez prehliadku si vďaka malému triku môžeme predstaviť, ako taký poklad vyzeral a dokonca k nemu pridať aj vlastnú mincu,“ dodáva Mgr. Zuzana Hladká.
 
Pripravil Marcel Lincényi, foto Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo
publikované vo vydaní SP september 2014
 
Späť na tému Z histórie

Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 18 fotografií
Podporte náš článok