Odtlačky ako šperk

15.09.2013

Odtlačky prstov

Spomienkové predmety na zosnulých sú bežnou záležitosťou po celom svete. Majú rôzny tvar, rôznu dômyselnosť, od fotorámikov s premietaním fotografií, cez rôzne ozdobné predmety s vygravírovanou podobizňou až po skutočné pozostatky zaliate v skle, keramike, umiestnené v príveskoch, ťažítkach, či šperkoch. Zväčša ide o popol alebo pramienok vlasov. Firma TOPA rozšírila svoju ponuku o predmety s vygravírovanými odtlačkami prstov. Originálny nápad sa ujal, opýtali sme sa teda majiteľa firmy Tomáša Stríža na podrobnosti.

odtlacky1Kde a za akých okolností tento nápad vznikol? Je podobný produkt v zahraničí bežný?
V zahraničí je to bežná vec, preto som si povedal, prečo to neskúsiť i u nás, keď som na Slovensko už priniesol omnoho kontroverznejšie produkty. Slovensko začína byť viac otvorené. Čo je potešujúce, väčšina zákazníkov sú mladí ľudia, ktorí svojich zomrelých mali radi a tak volia túto formu „ich prítomnosti“ aj po smrti. Slováci si chcú zvečniť pamiatku na svojho zosnulého rôznymi spôsobmi. Čím väčší výber im ponúkam, tým sú spokojnejší. Mojim hlavným cieľom je uvádzať na trh posledné novinky, ktoré budú dávať pozostalým čo najväčší pocit kontaktu s ich milovanou osobou aj po jej odchode.

Kto si môže túto službu z príbuzných objednať? Iba priamy príbuzný, či obstarávateľ pohrebu, alebo ktokoľvek?
Tieto prívesky si môže objednať ktokoľvek, kto k nám prinesie odtlačky prstov. Nadviazal som spoluprácu aj s mnohými kvalitnými pohrebnými službami, ktoré ponúkajú túto možnosť uchovania pamiatky. Ku každému vyrobenému kusu vystavíme zákazníkovi certifikát pravosti o použití skutočného odtlačku prsta danej osoby.

Odtlačky, resp. odtlačok sa berie vždy z toho istého prsta na ruke, alebo si zákazník určí, ktorý by to mal byť?
Odtlačky berieme vždy z toho prsta, na ktorom sú najlepšie vidieť papilárne línie prsta.

Aké materiály sa používajú na umiestnenie odtlačku, môže to byť okrem kovov aj sklo, keramika?
Momentálne som sa zameral na zlato a striebro, no pripúšťam do budúcna keramiku aj sklo.

Ako prebieha mechanizmus snímania otlačkov a ako realizácia samotnej výroby? Máme na mysli technologický postup, či ide o gravírovanie, alebo leptanie.
Po odobratí odtlačkov sa odtlačky vložia do skenovacieho stroja a po zoskenovaní odtlačku ho treba preniesť do digitálnej podoby. Nasleduje zadanie grafiky do gravírovacieho stroja, ktorý prenesie odtlačok do kovu.
Zaujímala by nás aj farebná variabilita. Je možné mať napríklad ako podklad striebro a samotný odtlačok by bol na ňom (alebo v ňom) zo zlatého kovu?
Kombinácia dvoch kovov nie je u nás v SR povolená podľa Zákona č. 94/2013 Z.z. o puncovníctve.

odtlacky2Keď sme pri zákonoch, ako tieto výrobky vidia tie naše, slovenské? Je možné tieto odtlačky snímať, robiť takpovediac kópie a ďalej ich šíriť? Nedá sa takýto odtlačok zneužiť?
Myslím si, že kopírovanie odtlačku nie je trestné v prípade, ak ide o úmysel vyrobiť pamiatku na zosnulú osobu.

Aký veľký je dopyt po tejto službe, tomto produkte?
Som milo prekvapený, ako reagujú ľudia na túto novinku. Povedal by som, že je to najpredávanejší spomienkový predmet. Je to opäť niečo originálne, tak ako samotný odtlačok prsta.

Nedá nám neopýtať sa na budúcnosť. Plánujete túto službu rozšíriť i do iných miest a krajov s tým, že vy by ste zabezpečovali len samotnú výrobu?
Ako som už spomenul na začiatku, začal som spolupracovať s kvalitnými pohrebnými službami na Slovensku, ktoré sú členmi Asociácie pohrebných a kremačných služieb a o ktorých viem, že robia svoju prácu na úrovni. Funguje to tak, že pohrebná služba vezme odtlačok prsta zosnulého za pomoci atramentového vankúšika a odošle nám ho aj s objednávkou. O všetko ostatné sa postaráme my.  

Ďakujeme za rozhovor, prajeme do budúcnosti nové kreatívne nápady a myšlienky.

-red-,-op- © Slovenské pohrebníctvo

Kam ďalej
Drevovýroba na Kysuciach
Keramika
Modrí anjeli
Uloženie urny do stĺpa
HE-DOOS
Drotárstvo a pieta
  Celkom nové poistenie
Kolumbárium ako plot
Podporujeme slovenskú výrobu
Domine
Kniha života
 
Späť na prehľad článkov Predstavujeme
Podporte náš článok