Symbolický cintorín obetí dopravných nehôd

28.12.2013

Autokaplnka pri Zvolene

Nárast dopravy na Slovensku i vo svete prináša aj veľký počet obetí dopravných kolízií. V zahraničí preto v blízkosti rýchlostných ciest a komunikácií nie sú žiadnou raritou symbolické cintoríny obetí dopravných nehôd. Prvým takýmto pietnym miestom pre obete tragických nehôd na Slovensku je autokaplnka svätého Krištofa na Strážach nad Zvolenom. Rozprávali sme sa s prezidentom Slovenskej únie vodičov (SÚV) Jánom Mlynárom, ktorý inicioval zriadenie takéhoto pietneho miesta.

Autokaplnka svätého Krištofa bola vysvätená v roku 2006 dekanom zvolenskej farnosti ThDr. Stanislavom Vargom a daná do užívania celej motoristickej verejnosti. Čo Vás viedlo k jej zriadeniu?
Je to síce malá stavba, ale pre Slovensko má veľký význam, lebo je to prvá slovenská autokaplnka a bola zapísaná aj do knihy slovenských rekordov. Autokaplnky sú v zahraničí veľmi často navštevovaným miestom či už prechádzajúcimi vodičmi, alebo pozostalými po obetiach dopravných nehôd. Na týchto pietnych miestach sa môžu pomodliť za zomrelých, alebo požiadať formou modlitby patróna sv. Krištofa o ochranu na cestách. Našu sochu sv. Krištofa vyrobili až v Taliansku. Zriadenie kaplnky finančne podporili Medzinárodná únia vodičov (UICR), členovia SÚV a kresťanská verejnosť cez finančnú zbierku. Každý bude mať istotne lepší pohľad na túto drobnú stavbu z videa, ktoré môže nájsť na internete na Facebookovej stránke Slovenskej únie vodičov.

auto_1727
Stráže nad Zvolenom, autokaplnka
Symbolický cintorín obetí dopravných nehôd vznikol v Strážach nad Zvolenom. Prečo ste sa rozhodli práve pre toto miesto?
Po niekoľkých rokovaniach o mieste budúcej prvej slovenskej autokaplnky, bolo dohodnuté miesto v blízkosti Zvolena aj preto, že toto miesto je dôležitou strategickou križovatkou medzinárodných a slovenských ciest, ktoré smerujú z východu na západ a zo severu na juh. Samotná stavba je umiestnená v blízkosti novo otvorenej rýchlostnej komunikácií R-1, pri parkovisku reštaurácie na Zvolenských Strážach. Toto miesto bude neskôr uložené aj do geografických máp.

Cintorín obetí dopravných nehôd pozostáva z Trávnika spomienok a kaplnky so soškou svätého Krištofa, ktorý je okrem iného aj patrónom dopravcov a vodičov. K čomu všetkému a komu je určené toto pietne miesto?
Naše tabuľky s menami obetí v Trávniku spomienok symbolizujú pietne miesto obetiam zahynutým pri dopravných nehodách, alebo v cestnej premávke. Takáto spomienka na tragicky zosnulých má kultivovanú podobu a zároveň je akýmsi mementom pre vodičov, aby sa na cestách k sebe správali tolerantne a snažili sa jazdiť bezpečne. Naše združenie zdieľa názor, že rôzne pamätníčky a vence popri cestách, kde ľudia dávajú neraz aj pokrivené časti havarovaných áut, nie sú tou správnou formou, ako upozorniť na bezpečnosť cestnej dopravy. Tu sa vytvoril spoločne s kaplnkou jeden komplex, kde sa ľudia môžu zastaviť, zaspomínať si, zapáliť sviečku, prípadne sa pomodliť pred ďalšou cestou.

auto_1729Čo má urobiť záujemca, ktorý by chcel umiestniť tabuľku s menom tragicky zomrelého na Trávnik spomienok?
Vzhľadom nato, že každoročne na slovenských cestách zahynie približne 600 ľudí, bolo by zložité umiestniť sem také veľké množstvo tabuliek. Určite sa sem nezmestia tabuľky s menami všetkých obetí, ale sme ochotní vyhovieť ľuďom, ktorí sa na nás obrátia, ak ich príbuzní odišli zo sveta takýmto tragickým spôsobom. Tabuľky s menami obetí sú umiestnené na malých podstavcoch v trávniku. Ak má niekto záujem o umiestnenie takejto tabuľky, môže nás kontaktovať.

Cintorín obetí dopravných nehôd už stojí takmer sedem rokov. Aké máte zatiaľ ohlasy na zriadenie tohto pietneho miesta?
Zatiaľ máme len pozitívne ohlasy. Väčšina motoristickej verejnosti tvrdí, že je to dobrý a užitočný úmysel hlavne z bezpečnostného hľadiska. Takto by sa mohli pozostalí vyvarovať nebezpečenstvu novej nehody na miestach, kde zahynuli ich blízki príbuzní, ale môžu si uctiť pamiatku na tomto pietnom mieste. Symbolický cintorín si pochvaľujú aj cestári, ktorí mali problém s ničením techniky pri kosení kvôli pozostatkom krížov, vencov, kahancov, umelých kvetov a rôznych drôtov na miestach, kde v minulosti došlo k dopravnej nehode so smrteľnými následkami.

Pietne miesto je síce symbolické, no jeho prevádzka nebude jednoduchá. Na jeho údržbu sú určite potrebné nejaké finančné prostriedky.
Keďže žijeme len z našich členských príspevkov, je ťažké udržiavať chod kaplnky, ktorá sa z času na čas nepozdáva niektorým vandalom. Požiadali sme preto mesto Zvolen o dotáciu na údržbu autokaplnky, ale táto bola z nedostatku financií zamietnutá. Zaslaná bola aj požiadavka o umiestnenie informačných tabúľ v blízkosti tejto stavby na rýchlostných komunikáciách.

Je dobré, že aj Slovensko má symbolický cintorín obetí dopravných nehôd, ale najlepšie by bolo, keby vôbec neboli obete dopravných nehôd. Čo by ste odkázali vodičom, ktorí si sadajú za volant?
Nárast dopravy vo svete prináša veľký počet obetí dopravných kolízií. Odhaduje sa, že pri dopravných nehodách ročne zomrie vo svete 1,3 milióna ľudí. Môj odkaz slovenským vodičom? Treba jazdiť bez alkoholu, emócii, nadradenosti a pocitu zo silného auta, aby sme vždy bezpečne prišli do cieľa svojej cesty a k svojim blízkym.

O Slovenskej únii vodičov a zbierke na údržbu autokaplnky sa môžete dozvedieť viac na sociálnej sieti Facebook.

Späť na tému O cintorínoch
 

 

Podporte náš článok