Prehľad hraných piesní

20.04.2016

Aj smútočná hudba má svoje songy

 Akú pieseň či hudobnú skladbu by ste si nechali zahrať na pohrebe? Posledná rozlúčka so zosnulým býva spravidla sprevádzaná hudbou, reprodukovanou ale i živou. Záleží na želaní pozostalých, ale aj na ponuke konkrétnej obradnej siene alebo miesta konania pohrebu. Na Slovensku v tomto smere žiadne obmedzenia nie sú, takže na pietnom mieste často počuť nielen dychovku či náboženskú hudbu, ale aj melódie našich a svetových interpretov rôzneho žánru. Priebeh konkrétnych smútočných obratov sa tak môže región od regiónu líšiť.

Svojou štruktúrou je väčšina obradov podobných, no ich priebeh môže byť upravený podľa priania pozostalých. Ako to môže vyzerať v praxi? Do obradnej siene sa vchádza väčšinou za vybraného hudobného doprovodu. Nasleduje ešte niekoľko piesní počas usadenia smútočných hostí a pre upokojenie smútočnej atmosféry. Mnoho pozostalých si želá, aby na pohrebe ich blízkeho príbuzného znela hudba, ktorú mal zosnulý rád ešte za života a sprevádzala ho na jeho poslednej ceste. Potom obvykle prichádza na rad smútočnú reč. Po prejave môžu opäť zaznieť piesne a rakva opúšťa obradnú sieň. Nakoniec prichádzajú na rad kondolencie pozostalým.
 
Iný kraj, iný mrav. Platí to aj pri hudbe
Samozrejme, pokiaľ ide o výber vhodného hudobného žánru, čo krajina, to iné zvyky. Podľa rôznych pohrebných štatistík je napríklad v Austrálii na pohreboch najžiadanejšia hudba od Bette Midler Wind Beneath My Wings či od Franka Sinatru My Way. Vo Veľkej Británii zasa vedie Highway to Hell od AC/DC alebo Another One Bites The Dust od skupiny Queen. No a ako je to na Slovensku?
 
Na slovenskom vidieku zvykne hrávať zosnulému na poslednej ceste živá hudba, ktorú si spravidla dohaduje pozostalá rodina sama. Môže ísť o miestnu kapelu, husľový či dychový doprovod, alebo spevácky zbor. Aj požiarnici, železničiari, vojaci či policajti majú svoje zvyklosti pri pochovávaní svojich bývalých kolegov a priateľov. Možno ste sa stretli s tým, že na záver hasičského pohrebu sa rozozneli sirény hasičských áut či sanitiek. Policajti si zvyknú uctiť pamiatku svojich kolegov vystrelenými salvami a zvukom sirén policajných vozidiel. Ak zomrie vojak dôchodca, ktorý bol poberateľom výsluhového dôchodku, má nárok na vzdanie pôct čestnou strážou s doprovodom vojenskej hudby. Celé Slovensko je rozdelené na posádky, a práve posádka zodpovedá za priebeh pohrebu. Napríklad v  rámci Bratislavy zabezpečuje pohreby Čestná stráž Ozbrojených síl SR.
   
Takto sa lúčia umelci. Hudbou a spevom
Zvláštna situácia nastáva, keď umrie hudobník. Vtedy pri rozlúčkach so slávnymi muzikantmi väčšinou znie hudba, ktorú sami skomponovali. Príkladom môže byť pohreb soulového speváka Raya Charlesa, na ktorom jeho vlastné skladby predviedli také veličiny ako Stevie Wonder, Willie Nelson, B. B. King, výnimkou bol pohreb Davida Bowieho, ktorého tajne spopolnili.

Rebríček TOP 10 najhranejších skladieb na anglických pohreboch

1. Frank Sinatra / MY WAY
2. Sarah Brightman, prípadne Andrea Bocelli / TIME TO SAY GOODBYE
3. Bette Midler / WINF BENEATH MY WINGS  
4. Eva Cassidy / OVER THE RAINBOW
5. Robbie Williams / ANGELS
6. Westlife / YOU RAISE ME UP
7. Gerry  & The Pacemakers / YOU‘LL NEVER WALK ALONE
8. Lera Lynn / WE‘LL MEET AGAIN
9. Celine Dion / MY HEART WILL GO ON
10. Nat King Cole / UNFORGETTABLE

Zdroj:  Prieskum Co-operative Funeralcare z roku 2012.
Podobné zvyklosti sa nevyhýbajú ani českej či slovenskej hudobnej scéne. Napríklad počas smútočného obradu českého hudobného skladateľa Karla Svobodu jeho piesne zneli z reproduktorov. Postupne zazneli  Svobodove piesne Stíny katedrál, Lásko má já stůňu, Žít a Ještě že tě lásko mám. Posledne menovanú vybrala manželka Vendula, pre ktorú ju Karel Svoboda zložil. Známemu hudobníkovi Petrovi Hapkovi, ktorý nás opustil v novembri pred dvomi rokmi, za jeho života okrem hudby učarovali i motorky, konkrétne americká legenda Harley-Davidson. Na jeho poslednej ceste sa mu prišli pokloniť aj jeho priatelia z pražského klubu majiteľov tejto motocyklovej značky a pred kostolom vo Vyšehrade burácali na jeho počesť silné motory. Počas obradu hrala filmová i seriálová hudba Petra Hapku, nechýbala ani nesmrteľná melódia z filmu Páni kluci, ktorú spieval Václav Neckář.
 
Tragédie sa nevyhýbajú ani mladým umelcom. Pri tragickej autonehode v roku 2004 zomrel známy slovenský spevák Peter Fiala. Pozemský svet opustil v truhle, oblečený v belasom svetri a s neodmysliteľnou čiapkou, ktorú nosil stále. Za zvukov Petrovej pesničky Sny nás nezabíjajú kondolovali zroneným rodičom okrem množstva známych a priateľov aj desiatky kolegov zo slovenského šou biznisu.
 
Neviete si vybrať vhodnú smútočnú hudbu? Nechajte si poradiť
Ak potrebujete vybaviť hudobný doprovod na pohreb, obráťte sa priamo na pohrebnú službu. Takmer každá pohrebná služba či ústav majú k dispozícii ponukový katalóg pozostávajúci približne z 50 – 80 skladieb. Katalóg spravidla umožňuje vyhľadávanie podľa názvu skladby alebo mena interpreta. Funguje to spôsobom, že ak vás niektorá skladba zaujme, môžete si poznačiť jej kód a pracovníci pohrebnej služby vám ju môžu prehrať.

Druhou možnosťou je nechať si prehrať hudbu, ktorú zostavuje pohrebná služba na základe frekvencie prehrávania. Môžu vám ju prezentovať zhruba 20 – 30 sekundovou ukážkou. Spravidla vám ponúknu pár smútočných variantov, ktoré sú zložené z piatich až ôsmich skladieb. Medzi obľúbených autorov vážnej hudby patria napríklad Robert Schuman, Antonín Dvořák, Piotr Iľjič Čajkovský, Franz Schubert, z modernej hudby to môže byť napríklad Andrea Bocelli, Celine Dione, Enya. Rodina si samozrejme môže priniesť vlastnú hudbu, ale mal by to byť originál. Kopírované cédečka sa nemôžu púšťať kvôli autorskému zákonu. Do dvadsaťpäťminútového obradu sa zmestia tri, maximálne štyri pesničky.

Najhranejší na pohreboch? Frank Sinatra a Ave Maria
Zoznam najhranejších piesní na pohreboch dala pred časom dohromady britská spoločnosť Co-operative Funeralcare. Jej prieskum ukázal, že vážna hudba ani tradičné náboženské piesne a skladby neoslovujú každého. A tak na dvoch tretinách britských pohrebov môžete počuť pop. Ľudia jednoducho prestali byť konzervatívni. Existujú smútočné piesne, ktoré sa hrajú na pohreboch, ale pokiaľ mal váš zosnulý špeciálne prianie, napríklad konkrétnu pieseň, ktorú mal za svojho života obzvlášť rád, je vhodné to rešpektovať. Repertoár jednotlivých pohrebných služieb sa môže líšiť.

Václav Havel († 75 rokov)
Dňa 18. decembra 2011 zomrel vo veku 75 rokov bývalý prezident Českej republiky a posledný prezident vtedajšieho Československa, disident a dramatik. Vyvrcholením pietnych aktov na pamiatku zosnulého prezidenta bola bohoslužba v Chráme svätého Víta na Pražskom hrade a rodinný pohreb. Na súkromnej časti pohrebu exprezidenta Václava Havla v pražských Strašniciach zaznela hudba, ktorú koncipovala jeho manželka Dagmar Havlová s hudobným skladateľom Michaelom Kocábom. Ako sa vtedy vyjadrila bývalá pani prezidentová, zvolila hudbu tak, aby sa páčila predovšetkým Václavovi Havlovi. Hrala sa tiež hudba od Vivaldiho, ktorá zaznela aj na svadbe Dagmar Veškrnovej-Havlovej a Václava Havla roku 1997. Nechýbala ani Putimská brána, či pieseň Ach synku, synku, ktorá bola tiež najobľúbenejšou piesňou prezidenta Tomáša Garriqua Masaryka, Modlitba pre Martu od Marty Kubišovej, či Óda na radosť, teda štvrtá časť Deviatej symfónie od Ludwiga van Beethovena. Práve Óda na radosť je hymnou Európskej únie a Rady Európy a Václav Havel ju mal dokonca nastavenú aj ako zvolenie mobilného telefónu.

Anton Srholec († 86 rokov)
Spisovateľ a kňaz, známa osobnosť cirkevného a kultúrneho života doma i v zahraničí, Anton Srholec, zomrel 7. januára 2016. Približne pred rokom mu diagnostikovali nádor na pľúcach. Posledná rozlúčka s Donom Antóniom, ako ho mnohí volali, sa konala v bratislavskom Kostole Nanebovzatia Panny Márie (Blumentál) a bola veľkolepým zavŕšením jeho v skromnosti a pokore prežitej pozemskej púte. Otec Srholec si viaceré detaily pohrebu sám naplánoval. Čo všetko si na vlastnej poslednej rozlúčke prial? Tí, ktorí sa zúčastnili na pohrebnej rozlúčke s ním, boli požiadaní, aby namiesto kvetinových darov konali skutky lásky, pamätali na zosnulého v modlitbe a podporili jeho dielo (Resoty, Nenápadní hrdinovia). Tieto detaily zverejnili Saleziáni Dona Bosca, ktorí spolu s blízkymi rozlúčku organizovali. Pohrebný sprievod, ktorý pomaly kráčal za zvukov dychovej hudby, sa po pár minútach tiahol celým centrom mesta. Na pohrebe zaspievala aj Alena Čermáková, autorka knihy aj filmu o Antonovi Srholcovi. Na poslednej rozlúčke zosnulého sprevádzali aj jeho priatelia – dvaja kňazi, ktorých si sám želal.
     
Magda Paveleková († 84 rokov)
Známa slovenská herečka zomrela v pondelok 20. júla 2015. Na pohrebe sa okrem rodiny zúčastnili aj Pavelekovej kolegovia a kamaráti. Posledná rozlúčka so zosnulou umelkyňou sa konala v bratislavskom krematóriu. Súčasťou rozlúčky bolo aj premietanie starých záberov za sprievodu piesne Karla Gotta Dívka z obrazu. Príhovor mali jej hereckí kolegovia Ivan Letko a Štefan Kožka. Magda Paveleková hrala v divadlách v Nitre
a Bratislave, účinkovala v 12 filmoch, 205 inscenáciách a televíznych filmoch, v dabingu a predstavila sa vo vyše 60 zábavných reláciách v rozhlase a v televízii. Zahrala si vo filmoch ako Sladké hry minulého leta, Statky-zmätky, Pacho, hybský zbojník, A pobežím až na kraj sveta, Toto leto doma, Začiatok sezóny, Keď báčik z Chochoľova umrie, či ...kone na betóne.

Radek Brzobohatý († 79 rokov)
Posledné zbohom s legendárnym hercom, ktorý zomrel 12. septembra 2012, sa konalo v pražskom krematóriu Strašnice. Obrad sa podľa slov smútiacej manželky Hany Gregorovej niesol vo veselšom duchu. Samotný umelec si to počas života prial. V sále zaznela moravská cimbálovka, ktorú sprevádzala aj známa huslistka Gabriela Demeterová. Je zaujímavé aj to, že najbližšia rodina neprijímala kondolencie. Manželka Hana Gregorová to zdôvodňovala tým, že by prejavenú ľútosť neustála. O hercovi bolo známe, že bytostne nenávidel chodiť na pohreby. Preto si želal, aby posledná rozlúčka s ním bola veselá. Miloval život a chcel, aby sa netrúchlilo a nenariekalo, neželal si žiadne tragické skladby. Jeho srdcovkou, ktorá bola aj srdcovou skladbou oboch manželov, bola pieseň, ktorá zaznela počas poslednej rozlúčky – Václav Neckář Chci tě líbat. Na pohrebe odznela v závere aj skladba s názvom My sme Valaši, ktorú Radek Brzobohatý bral ako svoju osobnú hymnu.
 
Ladislav Chudík († 91 rokov)   
Divadelný a filmový herec, recitátor, pedagóg a dlhoročný člen Činohry Slovenského národného divadla (SND) zomrel 29. júna 2015 po ťažkom zápale pľúc. Rozlúčka sa konala v historickej budove SND. Už pred začiatkom obradu držali prítomní umelci čestnú stráž pri rakve za tónov smútočnej hudby. Samotná rozlúčka začala tónmi sláčikového kvarteta Opery SND. Smútočným hosťom sa ako prvý prihovoril samotný Ladislav Chudík – zo záznamu zaznela jeho recitácia Maríny a potom spomienky na detstvo a rodičov. Na pohrebe zaznela aj báseň Chudíkovho obľúbeného básnika Jaroslava Seiferta – Zbohom. Premietali sa zábery z Nemocnice na okraji mesta, nechýbali ani ukážky z divadelných hier. Ladislav Chudík zo záznamu zaspieval francúzsky šansón, ktorý bol bodkou za jeho poslednou rozlúčkou. Herec od roku 1944 účinkoval v SND, v rokoch 1963 – 1966 bol šéfom činoherného súboru. V SND vytvoril desiatky postáv, v roku 1982 hral nezabudnuteľnú postavu primára Sovu v televíznom seriáli Nemocnica na okraji mesta. Bol prvým porevolučným ministrom kultúry.
 
Zdroj informácií: agentúry TASR, SITA
Späť na tému Súčasnosť
 
Podporte náš článok