Pre samosprávy a občanov

servis


Anketa pre vás
Staňte sa reportérom!

Pošlite nám svoje foto zo zaujímavých pohrebísk vo svete. Môžete pridať aj vlastný sprievodný text. Vhodné príspevky uverejníme na tomto portáli alebo v tlačenej forme časopisu. Je možná aj dlhodobá spolupráca.


effsPartneri a sponzori
logosapaksweb

 

 

Erbpngweb2

  

prihovory banner

 


olca_web

 

Unikátne pohrebné nosidlá pre dieťa

Bojnický zámok

Unikátne pohrebné nosidlá pre dieťa 07.05.2017 -
Múzeum Bojnice vlastní unikátnu zbierku nezvyčajných pohrebných predmetov. Jedným z ďalších nezvyčajných zbierkových predmetov, ktoré súvisia s pochovávaním, je nosidlo pre mŕtve dieťa, ktoré sa používalo pred samotným pohrebom.

Ako povedala Ing. Petra Gordíková, tento zbierkový predmet má výzdobu plnú symboliky, nakoľko na vrchnáku na kríži leží mŕtve dieťa, pod ním dole je na knihe Baránok Boží a nosidlo po bokoch nesú dva orly. Dieťa, pre ktoré bolo toto nosidlo určené, zomrelo ako nevinné a nevinnosť tu predstavuje Baránok Boží ležiaci na Knihe života. V Knihe života sú totiž zapísané dobré i zlé skutky človeka, ktoré spáchal na pozemskej púti. So zapísanou Knihou predstupuje duša mŕtveho pred tvár Boha. V tomto prípade dieťa bolo malé, ešte nestihlo vpísať žiadne skutky do Knihy života. „Orly, ktorí nesú nosidlo, podľa kresťanskej symboliky vynesú dušu dieťaťa do nebies. Orol dokáže lietať veľmi vysoko, a jeho zrak môže byť priamo upretý do slnka, čo oči iných zvierat nedokážu zvládnuť bez poškodenia. Preto je symbolom nebies a v kresťanstve aj symbolom nanebovstúpenia." (Poznámka redakcie, Kniha života podľa biblických zdrojov je Knihou Baránkovou - Kristovou. Nieje to Kniha skutkov človeka, ale zapisujú sa do nej vyvolení od počiatku stvorenia sveta. Všetci ostatní, ktorých mená v nej chýbajú, budú pri poslednom súde uvrhnutí do ohnivého jazera).

"Nosidlo pre mŕtve dieťa je empírové a bolo vyrobené začiatkom 19. storočia,“ dozvedeli sme sa od kultúrno-propagačnej manažérky z Oddelenia múzejnej komunikácie, marketingu a služieb návštevníkov Slovenského národného múzea – Múzea Bojnice Ing. Petry Gordíkovej, ktorá dodala, že návštevníci budú môcť vidieť tento nezvyčajný zbierkový predmet tradične v dušičkovom čase.

Pripravil Marcel Lincényi, foto Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo
publikované vo vydaní SP I. 2017
 
  Ostatné články v téme
Hrob pre 1025 ľudí
Alžbeta Báthoryová
Múmia na Slovensku
Krypty v Skalici
Krypty v Malackách
 
  Piesne a pohrebné obyčaje
August 1968 Stanislav Sivák
Podzemie pod Katedrálou
Vystrojenie a výbava mŕtveho
Mortuáriá - parte
Späť na tému Z histórie

Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalších 8 fotografií